Power zdominował kwalifikacje w Indianapolis

Will Power poprawił własny rekord drogowej wersji toru Indianapolis Motor Speedway, by sięgnąć po swoje 47. pole position w IndyCar Series. Australijczyk pokonał w kwalifikacjach swoich zespołowych kolegów Hélio Castronevesa i Josefa Newgardena.

Inaczej niż zwykle, najlepsze czasy padły już na początku finałowej sesji Fast 6, dla szóstki najszybszych kierowców – Power popisał się znakomitym okrążeniem 1:07,7044, które dało mu kwalifikacyjny triumf z przewagą aż 0,4 sekundy nad drugim Castronevesem, który to nieznacznie pokonał Newgardena.

Do czołowej szóstki wszedł jeszcze jeden reprezentant Team Penske, powracający w ten weekend do IndyCar Juan-Pablo Montoya. Kolumbijczyk był bliski dołączenia do swoich zespołowych kolegów w pierwszych dwóch rzędach, lecz pod koniec sesji o 0,0024 sekundy lepszym czasem popisał się Scott Dixon i to on wystartuje od zewnętrznej z drugiej linii. Za Montoyą uplasował się niedawny lider klasyfikacji generalnej Sébastien Bourdais.

Francuz sprawił niespodziankę, przechodząc do sesji Fast 6 jako jeden z zaledwie dwóch kierowców Hondy. Aby zapewnić sobie miejsce w finałowej części „czasówki”, musiał z niej bowiem wypchnąć aktualnego mistrza serii i lidera klasyfikacji Simona Pagenaud, który narzekał na zachowanie swojego samochodu w środku zakrętów.

Obok Francuza, czwarty rząd uzupełni najlepszy z kierowców Andretti Autosport Ryan Hunter-Reay, który pokonał swojego zespołowego kolegę Alexandra Rossiego. Czołową dwunastkę uzupełnili James Hinchcliffe, Marco Andretti i Tony Kanaan.

Jedną z negatywnych niespodzianek kwalifikacji była postawa JR Hildebranda. Amerykanin, który podczas poprzedniego wyścigu w Phoenix stanął na podium, był ostatni w swojej grupie Q1 i ustawi się w ostatnim rzędzie na polach startowych.

Sobotni wyścig o Grand Prix Indianapolis rozpocznie się o godzinie 21:50 polskiego czasu.