Vandoorne wygrywa pierwsze kwalifikacje Formuły E w nowym formacie

Stoffel Vandoorne pokonał Jake’a Dennisa w walce o pierwsze pole startowe do inauguracyjnego wyścigu Mistrzostw Świata Formuły E na torze ulicznym w Rijadzie. Po raz pierwszy kwalifikacje elektrycznej serii wyścigowej odbywały się według formatu pucharowego.

Początkowo wszyscy kierowcy zostali podzieleni na dwie grupy kwalifikacyjne. Czterech najszybszych kierowców w każdej z nich miało awansować do fazy pojedynków ćwierćfinałowych.

Najszybszy w pierwszej grupie kwalifikacyjnej był Robin Frijns, który wykręcił czas 1:09,163. Poza Holendrem, do kolejnej fazy awansowali również Sam Bird, Stoffel Vandoorne i Oliver Rowland. Tuż poza pierwszą czwórką znalazł się były mistrz serii Lucas di Grassi w swoim pierwszym starcie dla Venturi.

Aktualny mistrz świata Nyck de Vries był najszybszy w drugiej grupie kwalifikacyjnej, uzyskując czas o 0,001 sekundy gorszy od Frijnsa. 50 tysięcznych sekundy stracił do niego Nick Cassidy, a w pierwszej czwórce zmieścili się także Jake Dennis i André Lotterer. Pomimo żółtej flagi, Maximilian Günther zajął piąte miejsce, pokonując jej sprawcę Edoardo Mortarę – Szwajcar zablokował tylną oś tuż po ukończeniu swojego najszybszego okrążenia i uderzył w barierę w pierwszym zakręcie.

W pierwszym ćwierćfinale Lotterer pokonał Frijnsa niewielką przewagą 0,091 sekundy. Jeszcze mniejsza różnica miała miejsce pomiędzy Vandoornem i Cassidym, których pojedynek rozstrzygnęło 0,078 sekundy. Dennis pokonał Birda o 0,170 sekundy, natomiast Rowland popełnił błąd w pierwszym zakręcie i stracił do de Vriesa aż 0,729 sekundy.

Swój półfinał zdominował Dennis, wykręcając 1:08,379. Kierowca Andretti Autosport pokonał Lotterera różnicą 0,635 sekundy i zagwarantował sobie miejsce w pierwszym rzędzie na polach startowych. Dołączyć do niego miał kierowca Mercedesa-EQ – drugi pojedynek półfinałowy miał miejsce pomiędzy Vandoornem i de Vriesem. Holender szybciej rozpoczął swoje okrążenie, lecz wpadł w poślizg po wjeździe w kręty sektor toru i przegrał ze swoim zespołowym kolegą o 0,406 sekundy.

Po kilku minutach oczekiwania, Vandoorne i Dennis przystąpili do finałowego pojedynku. Brytyjczyk dużo szybciej rozpoczął okrążenie, lecz popełnił błąd w środkowej części toru i otarł się o ścianę, co kosztowało go pół sekundy do Vandoorne’a. Kierowca Andretti Autosport zdołał odrobić część deficytu w końcówce okrążenia, lecz na mecie zabrakło mu 0,300 sekundy.

Dla Vandoorne’a to szóste w karierze pole position i drugie z rzędu – Belg wystartował bowiem z pierwszego pola do ostatniego wyścigu sezonu 2020/2021 w Berlinie.