Mistrzowie nagrodzeni w Paryżu

W paryskim teatrze Lido odbyła się kończąca sezon 2015 Gala Wręczenia Nagród FIA, na której nagrodzeni zostali wszyscy mistrzowie serii patronowanych przez FIA.

O ile gala została w pewnym stopniu przyćmiona wcześniejszymi wydarzeniami z Paryża, wciąż było co świętować, kiedy na scenie pojawili się najlepsi kierowcy w swoich dyscyplinach.

Na ich czele znajdował się Lewis Hamilton, który trzeci raz w swojej karierze odebrał tytuł Mistrza Świata Formuły 1, dołączając do legend tego sportu – Sir Jacka Brabhama, Sir Jackie Stewarta, Nikkiego Laudy, Neldona Piqueta i Ayrtona Senny. Brytyjczyk w tym sezonie awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji zwycięstw oraz pole position, wyrównał także rekord najwyższej liczby podiów w sezonie.

„To wręcz niemożliwe do opisania, co znaczy być trzykrotnym mistrzem świata” – powiedział Hamilton. „To sen, niesamowite uczucie i jestem dumny ze swojej rodziny za wszystko, co zrobili, bym tu się znalazł. Pamiętam, jak ciężko moi rodzice pracowali, by poświęcać się dla mnie. To była długa przygoda – ścigam się od 22 lat. Tegoroczny wyścig w Austin i wywalczenie tytułu był jednym z najbardziej szczególnych wyścigów – czuję wielką dumę z tego, co osiągnąłem”.

Trzeci tytuł mistrzowski wywalczyli także Sébastien Ogier i Julien Ingrassia w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Załoga Volkswagena pozostaje niepokonana od 2013 roku.

Po swój pierwszy triumf sięgnęli kierowcy Porsche w Długodystansowych Mistrzostwach Świata – Mark Webber, który wniósł do ekipy ogromne doświadczenie z Formuły 1, Timo Bernhard, doświadczony zwycięzca Le Mans, oraz Brendon Hartley, młoda gwiazda rozwijająca się pod ich okiem. Ta trójka po zajęciu drugiego miejsca w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, wygrała cztery kolejne rundy mistrzostw, by różnicą zaledwie pięciu punktów wywalczyć tytuł w dramatycznym finale sezonu w Bahrajnie.

Drugie trofeum do swojej kolekcji dołączyli José María López i Petter Solberg.

Argentyńczyk był niepowstrzymany w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych, gdzie wygrał 10 z 24 wyścigów i zagwarantował sobie tytuł na jedną rundę przed końcem sezonu.

Solberg po drugi tytuł Rallycrossowego Mistrza Świata musiał udać się aż do Argentyny, gdzie podczas ostatniej rundy sezonu doszło do rozstrzygnięcia wspaniałego pojedynku pomiędzy nim, a Timmym Hansenem. Pomimo wspaniałej szarży Szweda, Norweg wrócił do formy i zakończył sezon czterema miejscami na podium w pięciu ostatnich wyścigach.

Na gali został uhonorowany także Mistrz Formuły E, Nelson Piquet Jr, mimo że kolejny sezon elektrycznej serii wyścigowej już się rozpoczął. Brazylijczyk także musiał walczyć do ostatnich metrów, pokonując na ulicach Londynu Sébastiena Buemiego zaledwie jednym punktem.

Wśród mistrzów pozostałych kategorii, którzy zostali uhonorowani w Paryżu, należy wspomnieć o Karolu Baszu, który wywalczył tytuł Kartingowego Mistrza Świata w klasie KF.

Źródło: fia.com