Ben Collins, profesjonalny kierowca wyścigowy, kaskader i oczywiście znany "The Stig" z programu Top Gear pojawi się w Polsce w przyszłym tygodniu, promując swoją kolejną książkę zatytułowaną "Jak prowadzić".

Ben Collins to postać fascynująca. Swoją karierę rozpoczął od startów w wyścigach samochodowych w juniorskich seriach i w miarę nabywania doświadczenia i umiejętności przebijał się do coraz poważniejszych kategorii. Na początku głównym celem, tak samo jak dla wszystkich pozostałych, młodych chłopaków, zaczynających swoją przygodę z motorsportem, była dla niego Formuła 1. Wszystko układało się mniej więcej w porządku, ponieważ w pewnym momencie ścigał się nawet w Formule 3. Wcześniej zaliczył jeszcze epizod w Formule Opel Winter Series, gdzie miał okazję ścigać się w barwach ekipy Sir Jackie Stewarta. Brytyjczyk szybko zyskał sobie szacunek 3-krotnego mistrza świata F1, stając na podium w swoim pierwszym wyścigu w tej kategorii, po starcie z 16 pola.

Po kilku przyzwoitych wynikach w Formule 3, w roku 2000 przerzucił się na wyścigi samochodów sportowych, które obdarzył jeszcze większą miłością niż starty w single-seaterach. Ma na koncie starty w olbrzymiej ilości serii i prestiżowych zawodach, a perłą w koronie jest oczywiście 24-godzinny wyścig Le Mans, gdzie podczas jednego ze startów otarł się nawet o podium w kategorii LMP2. W międzyczasie nawiązał również współpracę z Red Bullem i dostał nawet propozycję odbycia testu samochodu Formuły 1, jednak przedsięwzięcie to nie doszło do skutku.

Od roku 2003, równolegle ze startami w oficjalnych wyścigach, Ben objął role Stiga w najpopularniejszym na świecie programie motoryzacyjnym Top Gear. Przez 6 lat dzielnie, nie odzywając się ani słowem, jeździł wszystkim, co miało koła (niekoniecznie 4...), silnik i kierownicę, wprawiając niekiedy w osłupienie miliony ludzi przed telewizorami. Testował każdy ekskluzywny samochód, który został wypuszczony na rynek, a także uczył gwiazdy Hollywood wyścigowej techniki jazdy. Niekiedy zdarzało mu się nawet skakać samochodem na skoczni narciarskiej, czy brać udział w wyścigach po centrum handlowym.

Przygoda z Top Gearem skończyła się w roku 2009, jednak nie po tym okresie kariera Bena nabrała jeszcze większego rozpędu. Startował w kolejnych wyścigach i został dublerem w filmach z Jamesem Bondem. W roku 2011 napisał autobiografię, zatytułowaną "Człowiek w białym kombinezonie. The Stig. Życie na wysokich obrotach". Jak możecie się domyślać, oprócz swojej kariery wyścigowej i roli Stiga w programie Top Gear opisuje tam życie prywatne. Dla każdego fana wyścigów jest to obowiązkowa pozycja na półce, tak samo jak jego kolejne dzieło, pod tytułem "Jak prowadzić".

W książce tej Ben koncentruje się na wyścigowym aspekcie swojego życia. Dzieli się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem nabytym na przestrzeni całej kariery. Przywołuje szczegółowe wspomnienia za czasów jazdy w najbardziej prestiżowych seriach wyścigowych, a także z planu filmowego Jamesa Bonda. Jego podejście do przewidywania, płynności i prędkości, doprowadzone do perfekcji podczas tysięcy godzin ekstremalnie wyrafinowanej jazdy to innymi słowy ekonomia ruchu - coś, co zapewnia lepsze panowanie nad samochodem, wyższe bezpieczeństwo i oszczędność paliwa. "Jak prowadzić" to książka o tym, jak jeździć lepiej, nie szybciej.

Nieważne, czy jeździsz już od trzydziestu lat, czy dopiero co odebrałeś prawo jazdy, znajdziesz tu wszystko, o czym nie powiedział ci instruktor, czego zapomniał przekazać ci tato i o czym rzekomo wiedzą twoi znajomi.

Dnia 7 grudnia, w poniedziałek, o godzinie 18-tej Ben zjawi się w jednym z Warszawskich Empików, przy ulicy Marszałkowskiej 116. Każdy będzie miał okazję uścisnąć mu dłoń, zrobić wspólne selfie, czy zdobyć autograf w jego najnowszym dziele, do czego serdecznie zachęcamy. Sami również nie przegapimy takiej okazji, aby spotkać się z Benem i podpytać go o nieco więcej szczegółów z jego pełnego werwy życia. 

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Wyniki

Partnerzy

rally and race