Inwestorzy z Bahrajnu przejmą McLarena?

Jak donoszą brytyjskie media, fundusz inwestycyjny Mumtalakat może wykupić wszystkie udziały w Grupie McLarenie od mniejszościowych udziałowców.

Mumtalakat zwiększył już w tym roku swoje udziały w McLarenie, odkupując te należące do saudyjskiego funduszu Ares Management. Inwestorzy z Bahrajnu zwiększyli w ten sposób swoje udziały w McLaren Group do około 80 procent.

Według przedstawianych informacji, Mumtalakat dąży do uproszczenia struktury udziałowców McLarena, ponieważ jej skomplikowany stan jest przeszkodą dla współpracy z innymi dużymi graczami w sektorze samochodowym. Mumtalakat ma rzekomo być bliskie osiągnięcia porozumienia z jednym z liderów rynku.

O ile McLaren buduje własne silniki spalinowe do swoich samochodów drogowych, ekspansja swojej oferty w kierunku hybrydyzacji i elektryfikacji jest zbyt trudna, aby brytyjski producent podjął się jej samodzielnie i dlatego potrzebuje partnerów.

Grupa McLarena została szczególnie dotknięta przez pandemię. Firma zwróciła się wtedy o pożyczkę rządową, lecz prośbę odrzucili ministrowie. W następstwie tego grupa sprzedała udziały w zespole wyścigowym McLaren Racing oddzielnej grupie inwestorów, a także siedzibę w Surrey. W 2021 roku sprzedano również generującą przychody spółkę McLaren Applied Technologies.

Poza pozyskiwaniem kolejnych udziałów w McLarenie, Mumtalakat dofinansował firmę kwotą 80 milionów funtów w celu ukończenia modelu Artura.

O tym, że zmiana struktury właścicielskiej w McLarenie jest bliska, świadczyć może pełna rekapitalizacja grupy, którą we wtorek zatwierdzili wszyscy obecni udziałowcy.

Źródło: skysports.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze