Historia Formuły 1 – jak to wszystko się zaczęło

Formuła 1 to seria prestiżowych wyścigów samochodowych. Cykl przeprowadzany jest corocznie już od ponad siedmiu dekad i za każdym razem wzbudza ogromne emocje zarówno u kibiców, jak i zawodników i ich zespołów. W tym artykule opisana została geneza jednej z najbardziej popularnych motoryzacyjnych rywalizacji na całym świecie.

Rozwój motoryzacji i nowych dyscyplin sportu

Wyścigi to rodzaj zawodów, który towarzyszy ludzkości od czasów antycznych. Już w starożytności organizowano konkurencje z udziałem koni i rydwanów. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiły się pojazdy mechaniczne, one również stały się elementem sportowej rywalizacji.

Rozkwit rynku motoryzacyjnego

W latach 80. XIX wieku Carl Benz zaprezentował światu pojazd napędzany silnikiem spalinowym. Był to początek rewolucji motoryzacyjnej. Z czasem coraz więcej osób zapragnęło posiadać nowy środek lokomocji, który znacznie ułatwiał przemieszczanie się i transport towarów.

Pierwsze samochody nie osiągały zawrotnych prędkości. Zwykle nie były one w stanie przekroczyć 20 km/h, lecz mimo to stale zyskiwały na popularności. Jednym ze sposobów na zainteresowanie społeczeństwa automobilami była organizacja wyścigów. Prosta, początkowo niesformalizowana rozrywka odbywająca się na krótkich dystansach, budziła duże zainteresowanie wśród ludności. W ten sposób szybko pojawiły się pomysły, by zorganizować oficjalne zawody dla kierowców.

Pierwsza walka o puchar

Pod koniec XIX stulecia odbył się pierwszy formalny wyścig o charakterze międzynarodowym. Organizacją przedsięwzięcia zajął się wówczas James Gordon Bennett Junior. Zawodnicy musieli pokonać trasę między dwoma francuskimi miastami – Paryżem i Lyonem. Zwycięzcą okazał się Fernand Charron.

Początki Grand Prix

Przez kilka lat cyklicznie przeprowadzano zawody zapoczątkowane przez Bennetta. W 1906 roku zastąpiono je przez wyścig Grand Prix. Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ wiązało się z przeniesieniem współzawodnictwa na specjalnie przygotowany tor. Rozwój nowej dyscypliny sportu został spowolniony przez dwa kolejne konflikty zbrojne, które rozgrywały się na terenie Europy. Po II wojnie światowej pojawiła się koncepcja utworzenia kolejnej, udoskonalonej serii wyścigowej. W ten sposób narodziła się Formuła 1.

Formuła 1 – powstanie, nazwa, pierwsze zawody

Inicjatorem powstania Formuły 1 był Marquis Antonio Brivio-Sforza. Wybrana nazwa miała nawiązywać do uporządkowanych i ujednoliconych reguł i jednocześnie wskazywać na prestiż motoryzacyjnej imprezy.

Pierwszy wyścig tego rodzaju odbył się 13 maja 1950 roku na lotnisku RAF Silverstone mieszczącym się w Wielkiej Brytanii. Kierowców w ich zmaganiach obserwowało ponad sto tysięcy widzów, w tym przedstawiciele rodziny królewskiej. Rajd wygrał Giuseppe Farina prowadzący samochód marki Alfa Romeo. Włoch przeszedł do historii jako zdobywca pierwszego miejsca inauguracyjnego wyścigu, a lista jego sukcesów sportowych powiększyła się z następnych latach.

Formuła 1 w błyskawicznym tempie zbudowała swoją renomę, stając się polem do rywalizacji zdolnych kierowców, ale też koncernów motoryzacyjnych.

Źródło: go-racing.pl

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze