Zmiany w Blancpain GT Series

Sprawująca władzę nad Blancpain GT Series organizacja SRO Motorsports Group ogłosiła zmiany w przepisach na sezon 2018, mające na celu ograniczenie ilości w pełni profesjonalnych załóg.

SRO uznała, że ilość pojazdów w klasie PRO wymknęła się spod kontroli, rosnąc z początkowych 11 w 2011 roku do 32 w tym sezonie. Według organizatorów, może to doprowadzić do zaniku pozostałych klas, w tym kluczowego dla istnienia serii elementu Pro-Am. Przewodzący organizacją Stéphane Ratel uważa, że seria oparta jedynie o załogi profesjonalne nie utrzyma się na rynku, na co dowodem ma być jego doświadczenie z Mistrzostwami Świata GT1 na początku dekady.

Aby zachować element Pro-Am, SRO wprowadzi następujące zmiany na sezon 2018:

  • Liczba profesjonalnych załóg w Blancpain GT Series Endurance Cup zostanie ograniczona do 26, by uatrakcyjnić serię dla kierowców-dżentelmenów. Wyjątkiem będzie wyścig 24h Spa, który jest zaliczany również do cyklu Intercontinental GT Challenge
  • Trzyosobowe załogi Pro-Am będą musiały składać się przynajmniej z dwóch kierowców o „brązowej” licencji
  • Format kwalifikacji do rund Endurance Cup zostanie zmieniony – w każdej z trzech sesji uczestniczyć będzie inny kierowca, a rezultat będzie uśrednieniem czasów załogi (za wyjątkiem 24h Spa, gdzie obowiązywać będą przepisy IGTC)
  • Format weekendu Sprint Cup zostanie zmieniony – oba wyścigi weekendu będą miały własną sesję kwalifikacyjną i będą jednakowo punktowane
  • Puchar Silver Cup dla załóg z kierowcami o „srebrnych” licencjach będzie wprowadzony również do Endurance Cup

Zmiany wejdą w życie wraz z pierwszą rundą sezonu 2018, która odbędzie się na początku kwietnia w Zolder.

Źródło: blancpain-gt-series.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league