Schuring świętuje swoje pierwsze zwycięstwo w Porsche Supercup

Gładki triumf Morrisa Schuringa na torze Spa-Francorchamps zapewnił jego ekipie FACH AUTO TECH drugą wygraną w tym sezonie. Jednocześnie 18-letni Holender został najmłodszym zwycięzcą Porsche Supercup w 31-letniej historii pucharu. Na całym dystansie dzielnie bronił prowadzenia wyścigu przed atakami Juniora Porsche Bastiana Buusa. Duńczyk z zespołu BWT Lechner Racing wyprzedził francuskiego kierowcę CLRT Doriana Boccolacciego i wzmocnił swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej Supercup.

Napięcie było widoczne na jego twarzy jeszcze długo po przekroczeniu linii mety. „Bastian mocno naciskał mnie na każdym okrążeniu, było naprawdę ciężko” – powiedział Morris Schuring, wspominając swoją walkę z Juniorem Porsche Bastianem Buusem. Holenderski kierowca zdołał utrzymać prowadzenie po starcie z pole position. Buus już na pierwszym zakręcie zaatakował Doriana Boccolacciego i wskoczył na drugie miejsce. Później podążał za Schuringiem niemal zderzak w zderzak. W pewnym momencie zrównał się z nim na końcu prostej startowej, ale nie był w stanie go wyprzedzić. „Zauważyłem, że Bastian zahamował trochę za późno. Utrzymałem swoją linię i byłem w stanie ponownie wysunąć się na czoło” – powiedział Schuring.

Sytuacja na torze Formuły 1 we wschodniej Belgii przybrała ekscytujący obrót, gdy zaczęło padać. „Sprawy mocno się skomplikowały. Podczas hamowania (zawodnikom) blokowały się przednie koła, a ja wpadłem w poślizg w trakcie przyspieszania” – opowiedział Schuring. Gdy kilku kierowców, próbując hamować, wypadło na pobocze, stewardzi przedwcześnie przerwali piątą rundę Porsche Mobil 1 Supercup. „To była słuszna decyzja” – stwierdził Schuring. W wieku 18 lat i pięciu miesięcy Holender został najmłodszym zwycięzcą międzynarodowego pucharu markowego Porsche z udziałem 911 GT3 Cup, organizowanego od 1993 r. Dla jego ekipy – FACH AUTO TECH – to drugie zwycięstwo w sezonie po triumfie Alexandra Facha na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii.

Tym sukcesem Schuring zdetronizował swojego rywala ze Spa, Buusa, jako najmłodszy dotychczasowy zwycięzca Supercup. Mimo to 20-letni Duńczyk cieszył się ze swojego drugiego miejsca: „Wyprzedziłem najgroźniejszych rywali w walce o tytuł i to jest najważniejsze”. Jego przewaga nad kolegą z zespołu BWT Lechner Racing, Harrym Kingiem, który zajął w Belgii czwarte miejsce, wzrosła do 13 punktów. Buus nie był jednak szczególnie zadowolony z czerwonej flagi: „Dopóki było sucho, praktycznie nie miałem szans wyprzedzić Morrisa, ale na mokrym torze radziłem sobie lepiej niż on. Myślę, że wtedy miałbym szansę go pokonać”.

Z pierwszego rzędu obok Schuringa startował Dorian Boccolacci, który w pierwszych kilku sekundach wyścigu stracił pozycję na rzecz Buusa. „Miałem kiepski start, Bastian natychmiast mnie wyprzedził. Potem czułem na karku oddech Harry'ego Kinga, ale na szczęście udało mi się go powstrzymać. Przynajmniej zdobyłem wystarczająco dużo punktów, aby awansować na trzecie miejsce w tabeli” – podsumował Francuz z kadry CLRT. W klasyfikacji generalnej Boccolacci wyprzedził Holendra Larry'ego ten Voordego, który za kierownicą 510-konnego Porsche 911 GT3 Cup w barwach GP Elite zajął dopiero ósme miejsce. Wynik ten uplasował dwukrotnego mistrza Suprecup za dwoma najszybszymi debiutantami.

Francuz Alessandro Ghiretti może być dumny z drugiego w tym sezonie zwycięstwa w specjalnej kategorii debiutantów. „To wspaniałe uczucie stanąć na szczycie podium i usłyszeć francuski hymn narodowy” – powiedział 21-latek z zespołu Martinet by Alméras, który prowadzi w klasyfikacji debiutujących zawodników. Na podium dołączyli do niego Australijczyk Harri Jones (BWT Lechner Racing), piąty na mecie, oraz Belg Benjamin Paque (CLRT), który ukończył wyścig na dwunastym miejscu.

„Gratulacje dla Morrisa Schuringa za pierwsze zwycięstwo w Supercup. Ten sukces i wcześniejsze zwycięstwa jego kolegi z zespołu, Alexandra Facha, a także Juniora Porsche Bastiana Buusa oraz Harry'ego Kinga, pokazują, że w tym roku w Supercup dominuje młoda krew. Po krótkiej wakacyjnej przerwie ruszamy na podwójną rundę na torze Zandvoort. Myślę, że czeka nas emocjonująca druga połowa sezonu!” – powiedział Oliver Schwab, menedżer projektu Porsche Mobil 1 Supercup.

Kolejna runda Porsche Mobil 1 Supercup odbędzie się w ramach programu wsparcia Grand Prix Holandii (25-27 sierpnia 2023 r.).

Wyniki piątego wyścigu Porsche Mobil 1 Supercup na torze Spa-Francorchamps (Belgia)
1. Morris Schuring (Holandia/FACH AUTO TECH)
2. Junior Porsche Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing)
3. Dorian Boccolacci (Francja/CLRT)
4. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing)
5. Marvin Klein (Francja/Ombra)
6. Alessandro Ghiretti (Francja/Martinet by Alméras)

Klasyfikacja 2023 Porsche Mobil 1 Supercup po pięciu wyścigach
1. Junior Porsche Bastian Buus (Dania/BWT Lechner Racing): 84 punkty
2. Harry King (Wielka Brytania/BWT Lechner Racing): 71 punktów
3. Dorian Boccolacci (Francja/CLRT): 69 punktów
4. Larry ten Voorde (Holandia/Team GP Elite): 62 punkty

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze