Audi kupi Saubera w całości, przedstawia nowego prezesa

Rady nadzorcze koncernów Volkswagena i Audi zagłosowały za zwiększeniem zaangażowania finansowego w Formułę 1 i wykupienie wszystkich udziałów w Sauber Group. Niemiecki producent przedstawił już nowego prezesa firmy.

Audi zapowiedziało swoje wejście do Formuły 1 półtora roku temu. Poza budową silników na sezon 2026, niemiecka marka będzie miała swój zespół fabryczny w postaci Saubera. Realizacja tych planów była jednak wielokrotnie poddawana w wątpliwość, zwłaszcza po tym jak odpowiedzialny za tę decyzję prezes Markus Duesmann odszedł z firmy, a zastąpił go Gernot Döllner.

Po wielu miesiącach niepewności wiadomo już, że nowy prezes nie wycofał firmy z rozpoczętego projektu, a nawet zdecydował zwiększyć zaangażowanie finansowe. Ostateczną decyzję podjęły rady nadzorcze Volkswagena i Audi, które wspólnie zdecydowały o wykupieniu wszystkich udziałów w Sauber Group, a nie 75%, jak początkowo planowano.

Koncern wskazał też nowego prezesa zarządu szwajcarskiej firmy – zostanie nim Oliver Hoffmann, czyli obecny szef działu rozwoju technologicznego w Audi. Obejmie on władzę nad całym projektem Audi w Formule 1, wliczając nie tylko zespół wyścigowy, ale również rozwój układu napędowego przez Audi Formula Racing w Neuburgu, a także działania okołosportowe podejmowane przez centralę w Ingolstadt.

„Motorsport, a zwłaszcza Formuła 1, jest moją wielką pasją” – powiedział Hoffmann. „Jestem przekonany, że łącząc odpowiedzialności i przejmując 100% Sauber Group, jeszcze bardziej przyspieszymy nasze przygotowania do startu w sezonie 2026”.

Dyrektor generalny Saubera Andreas Seidl pozostanie na swoim stanowisku, stając się dyrektorem generalnym Audi F1 Team. Niemiec będzie również twarzą zespołu wyścigowego: „Dziękuję Gernotowi Döllnerowi i Oliverowi Hoffmannowi za ich zaufanie i nie mogę się doczekać, aby poprowadzić Audi do Formuły 1 wraz z bardzo zmotywowanym zespołem jako dyrektor generalny Audi F1 Team. Mamy jasny plan na to, jak chcemy stać się konkurencyjni zarówno w Hinwil jak i w Neuburgu. Mamy ambitne cele, których realizacja trwa i jeszcze przyspieszy po całkowitym przejęciu Saubera przez Audi”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Audi

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze