Harmonogram i zapowiedź Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Przed Grand Prix Arabii Saudyjskiej więcej emocji wywołują wydarzenia za kulisami Formuły 1 niż na torze. To co zdarzy się na torze w drugim wyścigu w sezonie będzie liczyło się dla fanów, którzy dowiedzą się na ile układ sił z Bahrajnu utrzyma się na torze o zupełnie innej charakterystyce

Co słychać w F1 przed Grand Prix Arabii Saudyjskiej:

 

Charakterystyka i historia Jeddah Corniche Circuit:

Długość toru: 6,174 km

Liczba zakrętów: 27

Nieoficjalny rekord toru: 1:27,511 (Lewis Hamilton, Mercedes 2021)

Rekord okrążenia w wyścigu: 1:30,734 (Lewis Hamilton, Mercedes 2021)

Tor w Dżuddzie jest z jednej strony lubiany przez kierowców, z drugiej budzi pewne kontrowersje. To najszybszy tor uliczny na świecie, zapewniający niezapomniane wrażenia kierowcom. Tor posiada aż trzy strefy DRS i największą ilość zakrętów w kalendarzu. Wiele z tych zakrętów jest bardzo szybkich, co wyróżnia tor spośród innych obiektów ulicznych. Jednak brak widoczności i bliskość barier w szybkich sekcjach sprawiają, że wyrażano wątpliwości co do poziomu bezpieczeństwa.

FIA zapewnia, że obiekt spełnia wszystkie standardy, ale wystarczy na niego spojrzeć, by zdać sobie sprawę, iż jest bardziej niebezpieczny niż inne obiekty. Banalny poślizg przy wyjściu z zakrętu, kończy się potężnym wypadkiem, co zademonstrował swego czasu Mick Schumacher. Można się domyślać jak niebezpieczna byłaby tutaj awaria hamulców, opony czy zawieszenia przy dużej prędkości. Mając to na uwadze, szykana składająca się z zakrętów 22 i 23, została przed sezonem 2023 zmodyfikowana, by zmniejszyć prędkość samochodów w tym miejscu.

Na szybkim i wąskim torze ulicznym prawdopodobieństwo pojawienia się samochodu bezpieczeństwa jest duże i bardzo istotne jest szybkie reagowanie strategów na sytuację na torze.

Trochę historii:

Trzy dotychczasowe weekendy wyścigowe w Arabii Saudyjskiej dostarczyły kibicom sporo emocji.

Premierowy weekend w Jeddah nastąpił pod koniec pamiętnego sezonu 2021. Stosunki między obozami Red Bulla i Mercedesa były już bardzo napięte. Verstappen w sobotę pojechał niesamowite okrążenie w kwalifikacjach, tylko po to, by rozbić się w ostatnim zakręcie. W niedzielę doszło do pojedynku między nim i Hamiltonem. Był to pojedynek pełny kontrowersyjnych momentów, negocjacji z Michaelem Masim i ogromnych emocji. To właśnie wtedy Toto Wolff w niezwykle ekspresyjny sposób rzucił słuchawkami. Była to zapowiedź jeszcze większych kontrowersji, podczas kolejnego wyścigu w Abu Zabi.

Rok później Verstappen stoczył pasjonujący pojedynek z Charlesem Leclerkiem, który wtedy był jeszcze jego rywalem do tytułu. Ten weekend pamiętany jest też z powodu bombardowania, mającego miejsce niepokojąco blisko toru. Podczas jednego z treningów wyraźnie widać było słup dymu na horyzoncie, w tle jeżdżących po torze samochodów. Arabia Saudyjska zaangażowana jest w konflikt w Jemenie i jest oskarżana o łamanie praw człowieka, z tego powodu organizowanie wyścigu F1 w tym kraju wzbudza kontrowersje.

W sezonie 2023 Grand Prix Arabii Saudyjskiej było jednym z trzech, których nie wygrał Max Verstappen. Holender po awarii w kwalifikacjach musiał zadowolić się drugim miejscem za Sergio Perezem.

Harmonogram weekendu:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze