Rozczarowany Steve Nielsen odchodzi z FIA

Po niecałym roku od mianowania na stanowisko dyrektora sportowego Międzynarodowej Federacji Samochodowej Steve Nielsen rozstaje się z ciałem zarządzającym Formułą 1.

FIA nie podała niestety przyczyny odejścia 59-latka, jednak źródła BBC podają, iż był on niezadowolony z kilku elementów swojej funkcji. Nielsen nie był w stanie udzielić komentarza.

Redakcja BBC Sport dotarła jednak do informacji, jakoby Międzynarodowa Federacja Samochodowa nie była skłonna do wprowadzenia zmian, które według Steve’a były niezbędne, aby operacje kontroli wyścigów w najbardziej odpowiedni sposób spełniały swoje zadania.

Zespoły i kierowcy poparły przejście Nielsena do struktur FIA i prawdopodobnie będą zaskoczeni jego ruchem i zaniepokojeni ewentualnymi konsekwencjami. O swojej decyzji sam zainteresowany poinformował na wewnętrznym spotkaniu federacji 21 grudnia. Jest to drugie odejście ze stanowiska kierowniczego w ciągu ostatnich dwóch tygodni, bowiem 13 grudnia Deborah Mayer zrezygnowała z pełnienia funkcji szefowej komisji FIA ds. kobiet.

Wszystko to dzieje się w cieniu śledztwa w sprawie szefa zespołu Mercedes Toto Wolffa i jego żony Susie, obecnie dyrektor serii F1 Academy, na podstawie „spekulacji medialnych skupionych na zarzucie przekazania informacji o charakterze poufnym dyrektorowi zespołu F1 przez członka personelu FOM”.

Po dwóch dniach od rozpoczęcia dochodzenia zostało ono zakończone. Poprzedziło je stanowcze oświadczenie ze strony Formuły 1 i stajni z Brackley. Krótko potem na profilach społecznościowych każdego zespołu mogliśmy przeczytać identycznie brzmiące teksty, które negują złożenie jakiejkolwiek skargi.

Nielsen pracował nad restrukturyzacją operacji F1 przy FIA, a jego bezpośrednim szefem był Nicolas Tombazis. Dołączył do federacji po długiej karierze w sporcie, w trakcie której stał się jednym z najbardziej szanowanym osób w padoku. Był dyrektorem sportowym Tyrella, Benettona, Renault i Williamsa.

Odegrał także jedną z kluczowych ról w tak szybkiej i sprawnej organizacji sezonu 2020 po pierwszym szoku spowodowanym pojawieniem się pandemii Covid-19. Formuła 1 była pierwszym sportem o zasięgu globalnym, która wznowiła działalność w reżimie sanitarnym.

Źródło: bbc.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze