Kubica: Możemy być dumni

Robert Kubica, Robert Szwarcman i Yifei Ye zajęli piąte miejsce w swoim pierwszym wspólnym wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC w Katarze.

Załoga #83 ekipy AF Corse była nie tylko najwyżej sklasyfikowanym Ferrari w 1812-kilometrowej inauguracji sezonu 2024, ale również najlepszym hipersamochodem grupy LMH, przegrywając tylko z prototypami zbudowanymi według innych przepisów LMDh.

W czasie, gdy oba fabryczne Ferrari 499P spadły w dół stawki z powodu kar lub kolizji, załoga żółtego auta jechała niemal bezbłędny wyścig i już w ciągu trzech godzin rywalizacji przebiła się na trzecie miejsce po starcie z 12. pozycji. Do jedynych nieprzewidzianych sytuacji doszło na samym starcie, gdy Kubica zaliczył drobny kontakt z prototypem Alpine, oraz Szwarcman został uderzony przez samochód LMGT3, co spowodowało konieczność wymiany tylnego elementu karoserii.

Pomimo pokonania obu fabrycznych aut, załoga #83 nie zdobyła dla Ferrari punktów do klasyfikacji producentów. Zgodnie z regulaminem, trzeci i kolejne samochody danego producenta muszą zostać zgłoszone do pucharu świata dla zespołów. AF Corse ma tam trzech rywali w postaci klienckich Porsche 963 – dwie załogi Jota i jedną Proton Competition. Podczas inauguracji w Katarze Kubica, Szwarcman i Ye finiszowali na drugim miejscu w tej klasyfikacji, dzięki czemu stanęli na podium.

„Mój pierwszy wyścig z AF Corse i w klasie hipersamochodów właśnie się zakończył” – powiedział Kubica po zejściu z podium. „To był długi i intensywny tydzień, podczas którego wszyscy ciężko pracowaliśmy, osiągając prawie wszystko, co mogliśmy. Jestem przekonany, że zawsze możemy być lepsi, ale biorąc pod uwagę krótki czas, jaki mieliśmy na przygotowanie, osiągnęliśmy coś, z czego możemy być dumni”.

„Chciałbym podziękować chłopakom za świetną robotę, którą wykonali przez ostatnie kilka miesięcy, także dlatego, że nie mieli zbyt wielu godzin odpoczynku przez ostatnie kilka nocy. Wracamy do domu naładować akumulatory i przygotować się lepiej do kolejnych rund”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej AF Corse

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze