19 hipersamochodów, 14 producentów w sezonie 2024 WEC

Komisja zaproszeniowa Automobile Club de l’Ouest wyłoniła listę zgłoszeń do sezonu 2024 Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC. W stawce pojawi się 19 hipersamochodów oraz 18 aut LMGT3.

Lista producentów w WEC powiększyła się do 14 marek. Są to: Alpine, Aston Martin, BMW, Cadillac, Corvette, Ferrari, Ford, Isotta Fraschini, Lamborghini, Lexus, McLaren, Peugeot, Porsche i Toyota.

Do każdego zatwierdzonego zgłoszenia musiało zostać dołączone nazwisko przynajmniej jednego kierowcy. Wśród nich pojawił się Valentino Rossi, który poprowadzi BMW ekipy WRT w klasie LMGT3. W kategorii hipersamochodów wystartują chociażby Robert Kubica czy Mick Schumacher.

Hipersamochody – 19 zgłoszeń

W czołowej klasie WEC wystartuje aż dziewięciu producentów. Wyzwanie aktualnym mistrzom świata z Toyoty rzucą nie tylko Ferrari, Porsche, Cadillac i Peugeot, ale również Alpine, BMW, Lamborghini oraz włoska marka Isotta Fraschini, która powróci do wyścigów po przeszło stu latach przerwy.

Swój debiut na tym poziomie rywalizacji zaliczy Robert Kubica, czyli zwycięzca minionego sezonu w kategorii LMP2. Polak miał już startować w klasie LMP1 w sezonie 2017, lecz jego debiut dla zespołu ByKolles nie doszedł do skutku. Były kierowca F1 poprowadzi trzecie Ferrari 499P, wystawiane przez zespół AF Corse.

Zmianę w swoim składzie kierowców przeprowadziła Toyota. Mistrz świata Formuły E Nyck de Vries zastąpi José Maríę Lópeza w GR010 #7.

Były zespołowy kolega de Vriesa w Formule E Stoffel Vandoorne dołączył na stałe do ekipy Peugeota.

Jedną zmianę w swoim składzie wprowadziło także Porsche Penske Motorosport – Matt Campbell zmieni Dane’a Camerona w 963 #5. Niemiecka marka będzie również reprezentowana przez prywatne zgłoszenia ekip Hertz Team Jota i Proton Competition.

Dwa nowe prototypy A424 wystawi fabryczny zespół Signatech Alpine. Francuska marka potwierdziła już wszystkich swoich kierowców, lecz nie podział na załogi.

Dries Vanthoor i Sheldon van der Linde to pierwsi potwierdzeni kierowcy programu BMW M Team WRT w czołowej klasie. Pojedyncze auta wystawią także Cadillac, który potwierdził dwóch dotychczasowych kierowców, Lamborghini – które na liście zgłoszeń umieściło Mirko Bortolottiego, choć wcześniej potwierdziło zaangażowanie Daniiła Kwiata w WEC, a także Isotta Fraschini, gdzie pojadą Alejandro Garcia i Jean-Karl Vernay.

LMGT3 – 18 zgłoszeń

Nowa klasa w WEC zastępuje dotychczasową LMGTE Am. Zgodnie z ustalonymi zasadami, każdy przyjęty do stawki producent będzie reprezentowany przez dwa samochody.

Swój debiut w WEC zaliczą Lexus, Lamborghini oraz McLaren. Japońska marka będzie reprezentowana przez nowy w stawce zespół Akkodis ASP, gdzie wystartuje López. Za kierownicą Lamborghini będzie startować kobieca załoga Iron Dames, a dzięki współpracy z McLarenem w WEC pozostanie znany z klasy LMP2 zespół United Autosports.

Aston Martin to jedyny producent, który powierzył swoje auta dwóm różnym zespołom – Heart of Racing i D’Station Racing.

Jednym z największych nowych nazwisk WEC będzie Valentino Rossi, który poprowadzi jedno z dwóch BMW M4 GT3 zespołu WRT. Do stawki GT po kilku latach przerwy powróci także Ford, reprezentowany przez ekipę Proton Competition. Podczas ośmiu rund sezonu 2024 zobaczymy także nowe Corvette Z06 GT3.R oraz samochody Ferrari i Porsche.

Lista zgłoszeń WEC 2024

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze