Osiem pozycji liczy prowizoryczny kalendarz sezonu 2013, opublikowany dziś przez FIA WEC. Największą zmianą jest zastąpienie rundy w Sebring imprezą na torze w Austin, umieszczoną w drugiej połowie września.

Choć tegoroczna rywalizacja FIA WEC jeszcze nie dobiegła końca – organizatorzy postanowili już teraz ukazać nam prawdopodobne miejsca i daty imprez planowanych na drugi sezon tej prestiżowej (w założeniu) serii wyścigów. Sezon obecny może napawać optymizmem – niemała liczba pojazdów i kierowców oraz zainteresowanie sponsorów i producentów sprawia, że Długodystansowe Mistrzostwo Świata warte jest utrzymania, i to bez większych zmian w stosunku do tego roku.

Kalendarz sezonu 2013 wprowadza jednak kilka modyfikacji. Najważniejszą jest ostateczne rozstanie z wyścigami w USA połączonymi z tamtejszą rywalizacją ALMS – nie zobaczymy więc tu ani Petit Le Mans, ani nawet 12-godzinnej rywalizacji w Sebring. Zamiast nich, w USA planowana jest samodzielna, 6-godzinna impreza na nowym torze Circuit Of The Americas w Teksasie. Tor ten uzyskał już zgodę na zorganizowanie tam Grand Prix Formuły 1 – a WEC dołączy do listy odbywających się tam rywalizacji 22. września 2013.

Bez zmian, w 2013 pozostanie rywalizacja na torze Spa-Francorchamps – ta jednak znów będzie drugą rundą sezonu, ponieważ na 14. kwietnia przesunięty został wyścig w Silverstone, który owy sezon rozpocznie. 7 tygodni po Spa odbędzie się kultowy 24h Le Mans, obchodzący w przyszłym roku swoje 90-lecie (nie mylić z 90. odsłoną, gdyż będzie to dopiero 81. batalia na Circuit De La Sarthe) – a 24. sierpnia, FIA WEC ponownie zagości na brazylijskim Autódromo José Carlos Pace, bardziej znanym jako Interlagos.

WEC nie powróci już do Europy, po Brazylii i zapowiadanym na wrzesień wyścigu w Austin przemieszczając się do Azji. 20. października odbędzie się runda na torze Fuji w Japonii, a 10. listopada w Szanghaju w Chinach – czyli w miejscach, które FIA WEC nie odwiedziła jeszcze w tym roku. Odbywający się w ten weekend wyścig w Bahrajnie, w przyszłym roku został natomiast przesunięty na 30. listopada – i to on zamknie nadchodzący, drugi sezon rywalizacji Długodystansowych Mistrzostw Świata.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league