Oreca i Red Bull zbudują prototyp z napędem wodorowym

Organizator wyścigu 24 godziny Le Mans Automobile Club de l’Ouest podjął współpracę z francuskim warsztatem Oreca oraz Red Bull Advanced Technologies. Obie firmy połączą siły w celu skonstruowania nowego prototypu wyścigowego z napędem wodorowym.

Nowa klasa elektrycznych prototypów, czerpiących energię z ogniw wodorowych, zadebiutuje podczas wyścigu 24h Le Mans w 2024 roku. Rywalizacja na polu technicznym nie będzie całkowicie otwarta, bowiem wszystkie maszyny będą korzystać z układu napędowego GreenGT oraz zbiorników Plastic Omnium. Teraz ACO rozstrzygnął kolejny przetarg na konstrukcję nadwozi, przyznając go konsorcjum Oreca i Red Bull Advanced Technologies.

„W imieniu grupy Oreca, chciałbym podziękować ACO za zaufanie w nasz zespół, powierzając nam ten innowacyjny projekt” – powiedział prezes Oreca Hugues de Chaunac. „Ta misja daje nam możliwość rozpoczęcia nowego, bezprecedensowego rozdziału pod względem sportowym i technicznym. W duchu wyścigów długodystansowych, gdzie praca zespołowa jest niezbędna do sukcesu, zamierzamy zoptymalizować naszą współpracę z Red Bull Advanced Technologies, Plastic Omnium oraz GreenGT, żeby znacząco przyczynić się do rozwoju i sukcesu wyścigów bez emisji zanieczyszczeń”.

Szef Red Bull Advanced Technologies Christian Horner dodał: „Cieszę się, że Red Bull Anvanced Technologies zostało wybrane przez ACO wraz z naszymi partnerami z Oreca, w calu skonstruowania wyścigowego samochodu z napędem wodorowym na Le Mans. RBAT ma wszelkie kwalifikacje, aby podjąć się tego zadania, dostęp do narzędzi używanych w projektowaniu i rozwoju samochodów F1 Red Bulla oraz znaczące doświadczenie w rozwoju innych zaawansowanych pojazdów. Klasa wodorowa w Le Mans to spojrzenie w przyszłość zrównoważonego sportu motorowego, która nie tylko pchnie do przodu wykorzystanie wodoru w transporcie, ale także zapewni ekscytujące wyścigi”.

Źródło: 24h-lemans.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league