Ponad 25 aut w nowym sezonie DTM

Niemiecka seria Deutsche Tourenwagen Masters uratowała się przed upadkiem, porzucając wyspecjalizowane samochody kategorii Class One na rzecz dużo popularniejszych GT3. O ile w pierwszym sezonie «nowej» DTM, stawka tylko momentami przekraczała 20 samochodów, w 2022 roku powinniśmy regularnie widywać 26 samochodów.

Mercedes-AMG

Mistrzowski producent poprzedniego sezonu znów będzie reprezentowany przez siedem samochodów. Trójramienna gwiazda kilka dni temu przedstawiła swój skład kierowców fabrycznych, w którym znalazł się aktualny mistrz Maximilian Götz – który zmieni zespół z HRT na Winward.

Niemiecka marka zdecydowała się zmienić trzech swoich kierowców. Luca Stolz, który w zeszłym roku zaliczył jeden gościnny start, weźmie udział w całym sezonie. Po raz pierwszy od 2017 roku do DTM powraca Maro Engel, z kolei Kanadyjczyk Mikaël Grenier będzie zupełnym debiutantem w niemieckiej serii.

Ferrari

Pomimo ogromnej frustracji wywołanej finałem sezonu 2021 na torze Norisring, mistrzowski zespół AF Corse powróci do DTM. Włoska ekipa wystawi przynajmniej dwa samochody wspierane przez Red Bulla – nie poprowadzą ich jednak Liam Lawson, Alexander Albon czy Nick Cassidy.

Spekuluje się, że zespół stara się zebrać budżet na jeszcze jeden samochód, w którym startować miałby Miguel Molina.

Audi

Być może najważniejszym wydarzeniem sezonu 2022 jest powrót do DTM trzykrotnego mistrza serii René Rasta. Niemiec będzie zespołowym kolegą trzeciego w ubiegłym roku Kelvina van der Linde. Podobnie jak w zeszłym roku, Abt Sportsline wystawi także trzeci samochód dla debiutanta – będzie nim Ricardo Feller.

Nowego kierowcę wystawi również nowy w DTM zespół Attempto Racing. Ekipę z Langenhagen reprezentować będzie Marius Zug. Audi będzie drugim najliczniej reprezentowanym producentem, bo kolejne dwa auta wystawi Team Rosberg, który nie potwierdził jeszcze swoich kierowców – na pewno nie będzie wśród nich Mike Rockenfeller, który w przerwie zimowej rozstał się z Audi.

BMW

Fani bawarskiej marki spędzili sezon 2021 wyczekując na nowy model BMW M4 GT3, który w czterech egzemplarzach pojawi się na polach startowych DTM. Zespół Walkenhorst wystawi tym razem nie jeden, a dwa samochody – do Marco Wittmanna dołączy ubiegłoroczny debiutant Esteban Muth.

Zespół Rowe Racing zdecydował się wycofać z DTM, a jego miejsce zajmie inny utytułowany skład Walkenhorst. Barwy zmieni w związku z tym Sheldon van der Linde, z którym ścigać się będzie powracający po roku przerwy Philipp Eng.

Lamborghini

Jeden z dwóch włoskich producentów będzie reprezentowany w całości przez fabryczny zespół Grasser, który wycofał się ze wszystkich pozostałych serii, aby przystąpić do DTM. Austriacka ekipa jako jedyna wystawi aż cztery samochody, w tym jeden dla fabrycznego kierowcy Lamborghini Mirko Bortolottiego, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w swoim gościnnym starcie w Assen. Pozostałe auta poprowadzą Clemens Schmid, Alessio Deledda i Rolf Ineichen.

Porsche

Po jednym gościnnym starcie w ubiegłym roku, zespół SSR Performance podjął decyzję o wprowadzeniu Porsche do DTM na pełny sezon i to w postaci aż dwóch samochodów. Trzecie 911 RSR wystawi zespół Team Bernhard, założony przez byłego kierowcę fabrycznego marki. Jedynym potwierdzonym kierowcą marki z Monachium jest Thomas Preining.

Stawka DTM 2022 nie jest jeszcze sfinalizowana, a organizatorzy nie wykluczają, że wzrośnie nawet do 30 samochodów. Ostateczną listę zgłoszeń poznamy do 26 kwietnia, kiedy rozpoczną w Portimão ostatnie testy przed pierwszą rundą zaplanowaną trzy dni później.

Nr Kierowca Zespół  
1 Maximilian Götz Mercedes-AMG Team Winward
22 Lucas Auer Mercedes-AMG Team Winward
7 Luca Stolz Mercedes-AMG Team HRT
36 Arjun Maini Mercedes-AMG Team HRT
  Maro Engel Mercedes-AMG GruppeM Racing
  Mikaël Grenier Mercedes-AMG GruppeM Racing
18 Maximilian Buhk Mercedes-AMG Team Mücke
      Red Bull AlphaTauri AF Corse
      Red Bull AlphaTauri AF Corse
  Miguel Molina AF Corse
3 Kelvin van der Linde Abt Sportsline
7 Ricardo Feller Abt Sportsline
33 René Rast Abt Sportsline
      Team Rosberg
      Team Rosberg
  Marius Zug Attempto Racing
11 Marco Wittmann Walkenhorst Motorsport
10 Esteban Muth Walkenhorst Motorsport
25 Philipp Eng Schubert Motorsport
31 Sheldon van der Linde Schubert Motorsport
16 Clemens Schmid GRT Grasser Racing Team
63 Mirko Bortolotti GRT Grasser Racing Team
  Alessio Deledda GRT Grasser Racing Team
  Rolf Ineichen GRT Grasser Racing Team
24 Thomas Preining KÜS Team Bernhard
92     SSR Performance
94     SSR Performance

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze