Kalle Rovanperä mistrzem świata WRC

Kalle Rovanperä został najmłodszym w historii rajdowym mistrzem świata dzięki odniesieniu szóstego tegorocznego zwycięstwa, tym razem w Rajdzie Nowej Zelandii.

Rovanperä i jego pilot Jonne Halttunen wywalczyli swoje pierwsze tytuły w WRC po bezproblemowej i bezbłędnej jeździe przez wszystkie dni zmagań w szutrowej rundzie, która dołączyła do kalendarza mistrzostw świata po raz pierwszy od 2012 roku. Duet ten pokonał zespołowego kolegę z Toyoty i ustępującego mistrza świata Sébastiena Ogiera różnicą 48,5 sekundy, zaś na najniższym stopniu podium stanął najbliższy rywal Rovanpery w tym roku, Ott Tänak z Hyundaia.

Rovanperä dokonał tego w przekonującym stylu, uzyskując również najlepszy czas i maksymalną liczbę punktów na Power Stage, przez co sprawił, że Tänak nie ma już matematycznych szans na mistrzostwo podczas pozostałych rajdów sezonu w Katalonii oraz Japonii.

Po swój tytuł Rovanperä sięgnął w wieku 22 lat, pobijając znacząco rekord Colina McRae, który wywalczył mistrzostwo świata w 1995 mając 27 lat. Jest to także pierwszy od 20 lat Fin z tytułem w WRC od czasu Marcusa Gronholma, który po swój ostatni z dwóch tytułów sięgnął w sezonie 2002.

To wcale nie musiał być taki prosty rajd dla Rovanpery, który z racji prowadzenia w klasyfikacji kierowców w piątek jako pierwszy ruszał na trasy, czyszcząc drogę pozostałym załogom. Mimo to ten dzień ukończył na czwartym miejscu ze stratą 7,2 sekundy do ówczesnego lidera rajdu, Tänaka. W ciągu nocy stracił on jednak pierwsze miejsce z powodu doliczenia 5 sekund kary za przewinienie związane z mocą pochodząca z układu hybrydowego. Sam Rovanperä także otrzymał podobną karę, przez co do nowego lidera Evansa miał 12,2 sek. straty.

To w żaden sposób nie przeszkodziło Finowi, aby wkrótce objąć prowadzenie w rajdzie, walcząc o pierwsze miejsce z Ogierem. Na dobry w tamtym momencie rezultat Rovanpery przyczynił się również pech Evansa, który rolował swoją Toyotą Yaris na OS9 i wycofał się z dalszej walki z powodu uszkodzenia klatki bezpieczeństwa.

Po sobocie, kiedy obchodził swoje 22. urodziny, Rovanperä powiększył przewagę nad Ogierem do 29 sekund, zaś sam Francuz otrzymał karę czasową za spóźniony meldunek do jednego z odcinków specjalnych.

Mimo sporej przewagi, w niedzielę Rovanperä nadal jechał bardzo dobrym tempem, aby wywalczyć zwycięstwo i tytuł rajdowego mistrza świata, uzyskując najlepszy czas na Power Stage.

Ogier zajął drugie miejsce w swoim powrocie do WRC, jako że w tym roku startował już tylko w wybranych rajdach, po raz ostatni w Rajdzie Safari. Z kolei trzecie miejsce dla Tänaka można traktować jako rezultat słabszy od oczekiwanego, ponieważ Estończyk miał w sobotę problemy techniczne w swoim Hyundaiem, a sprawy nie ułatwiły 10-sekundowe kary dla wszystkich kierowców południowokoreańskiego zespołu za przewinienie związane z hybrydą.

Czwarte miejsce zajął Thierry Neuville, który w piątek zaliczył dwa obrócenia się samochodu, zaś w sobotę miał problemy ze skrzynią biegów, lecz jego strata do Rovanpery wyniosła prawie 2 minuty. Czołową piątkę uzupełnił Oliver Solberg, trzeci z kierowców Hyundaia.

W WRC 2 przekonujące zwycięstwo wywalczył ulubieniec Nowozelandczyków, Hayden Paddon, który ponadto wywalczył szóste miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Rywalizację ukończył on przed prywatnym kierowcą M-Sportu z czołowej klasy, Lorenzo Bertellim.

Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajęła bardzo dobre, drugie miejsce w WRC 2, ze stratą dwóch i pół minuty do Paddona, jednak jednocześnie uplasowała się na ósmym miejscu w rajdzie.

Do końca tegorocznego sezonu WRC pozostały dwie rundy. Kolejnym przystankiem w kalendarzu jest Rajd Katalonii, który zostanie rozegrany w dniach 20-23 października.