Alonso nie wystartuje już w wyścigu Indianapolis 500?

Fernando Alonso powiedział, że nie ma już takiej ochoty jak przed laty, aby stanąć na starcie słynnego wyścigu Indianapolis 500 i spróbować sięgnąć po potrójną koronę, ponieważ wpływ aeroscreenu jego zdaniem negatywnie odbił się na wyścigach.

Dwukrotny mistrz świata Formuły 1 zszokował podczas swojego debiutu w Indianapolis w 2017 roku, kiedy prowadził przez 27 okrążeń i był bliski odniesienia zwycięstwa, jadąc wówczas pomalowanym w barwy McLarena samochodem zespołu Andretti Autosport. Marzenia te pogrzebał jednak problem z silnikiem. Alonso jednak ponownie spróbował swoich sił w 2019 roku, jednak nie wywalczył kwalifikacji, a w edycji 2020 zajął 21. miejsce, próbując sięgnąć po potrójną koronę sportów motorowych. Na nią składa się zwycięstwo w Grand Prix Monako, 24h Le Mans oraz właśnie Indianapolis 500, zaś jak dotąd jedynym jej zdobywcą jest Graham Hill.

Wcześniej Alonso deklarował chęć powrotu do Indianapolis, jednak teraz jego podejście zmieniło się. Głównym powodem ma być aeroscreen, którego zadaniem jest ochrona kierowcy przed nawet najmniejszymi odłamkami dzięki specjalnej szyby znajdującej się w przedniej części samochodu. Temat aeroscreenu był ostatnio głośny za sprawą deszczowego wyścigu IndyCar Grand Prix Indianapolis na torze drogowym.

„Muszę przyznać, że nie jest to już teraz tak duży cel” – powiedział Alonso w rozmowie z BBC. „Dwie ostatnie próby na torze Indy z aeroscreenem sprawiły, że trochę inaczej czułem samochód, a rozmawiając z kolegami [zgodziliśmy się], że pojazdy są trudniejsze w prowadzeniu i ciężej podążać za rywalem. Jest więc mniej zabawy”.

„W 2017 roku było dużo wyprzedzania i bardzo podobał mi się ten wyścig. W ostatnich kilku latach, gdy nie można było już tak wyprzedzać, było trochę mniej przyjemnie. Do tego dochodzi czynnik niebezpieczeństwa. Na Indy 500 co roku dochodzi do kilku dużych kraks. Teraz jestem w pełni skoncentrowany na F1 i kiedy z niej zrezygnuję, nie wiem, czy skuszę się na kolejne próby. Nie jest to całkowite «nie», ale powiedziałbym, że to mniejszy projekt”.

Źródło: bbc.com

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze