Łukjaniuk wygrywa bardzo szybki Rajd Estonii, Kajetanowicz liderem cyklu

Aleksiej Łukjaniuk w Mitsubishi Lancer Evo X wygrywa Rajd Estonii - szóstą rundę Rajdowych Mistrzostw Europy. Białorusin finiszował z przewagą 12,7 sekundy nad Kajetanem Kajetanowiczem z M-Sportu i 1:07,0 minuty nad Rainerem Ausem w Lancerze Evo IX.

Kierowcy mieli podczas tego rajdu do przejechania 202,86 kilometrów w ramach szesnastu odcinków specjalnych. Łukjaniuk wygrał eliminację świetnie wykorzystując większą moc swojego Lancera względem aut typu R5, jakimi dysponowali między innymi Kajetanowicz i Craig Breen w Peugeocie 208. Oprócz liderów mistrzostw faworytami tej rundy byli Estończycy, którzy świetnie znają te trasy.

Tuż za podium uplasował się reprezentant gospodarzy Siim Plangi w Evo X, który zaciekle walczył o podium, ale na przedostatnim odcinku przebił prawe przednie koło. Piąte miejsce zajął Timmu Kõrge w Peugeocie, który na ostatnim odcinku spadł z czwartego miejsca po przebiciu lewego przedniego koła. Szósty był Raul Jeets w Fieście R5, a siódmy Litwin Dominykas Butvalis startujący Subaru.  Bardzo wysokie ósme miejsce zajął Jarosław Kołtun w Fieście R5, pomogły w tym problemy kilku kierowców, którzy plasowali się przed nim po sobotniej rywalizacji. Dziewiątą lokatę osiągnął Węgier David Botka w Lancerze Evo IX, a punktowaną dziesiątkę zamknął Ralfs Sirmacis w Peugeocie 208 R2, który startował w klasie ERC3.

Na trzecim odcinku specjalnym musiał się wycofać z rywalizacji Robert Consani w Citroënie z powodu problemów technicznych z jego DS3 R5. Egon Kaur zajmujący trzecie miejsce w klasyfikacji rajdu wypadł z trasy na OS13 i musiał wycofać się z rywalizacji. Martin Kangur w Fordzie wypadł z trasy na szóstym odcinku specjalnym, ale udało mu się dzisiaj wrócić do rywalizacji. Karl Kruuda w Citroënie DS3 wycofał się z OS8 z powodu uszkodzenia radiatora i nie wrócił już do jazdy. Po czternastym odcinku specjalnym wycofał się dotychczasowy lider mistrzostw Craig Breen w wyniku problemów z autem.

Aleks Zawada w Oplu tym razem nie pojechał tak dobrze jak w Belgii. Polski zawodnik na OS5 wypadł z trasy, wrócił do rywalizacji w niedzielę, ale na OS13 musiał się zatrzymać z powodu problemów z silnikiem.

Kajetan Kajetanowicz po Rajdzie Estonii awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej ERC. Polak wyprzedził Craiga Breena, który nie ukończył tej eliminacji. Na trzecią lokatę powrócił Aleksiej Łukjaniuk, który wyprzedził Roberta Consaniego.

Następną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy będzie asfaltowy Rajd Czech, który odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.