Loix wygrywa po raz dziesiąty w Kenotek Ypres Rally, Zawada zwycięża w juniorskiej kategorii

Freddy Loix w Skodzie Fabia R5 zwyciężył w 51. edycji Kenotek Ypres Rally - piątej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy. Reprezentant gospodarzy na mecie miał 1:27,5 minuty przewagi nad Francuzem Bryanem Bouffierem i 2:02,5 minuty nad Belgiem Vincentem Verschuerenem, którzy startowali w barwach Citroëna.

Dla bardzo doświadczonego Loixa było to jubileuszowe dziesiąte zwycięstwo w tym rajdzie. Zawodnicy mieli do przejechania w ciągu dwóch dni 253,38 kilometrów odcinków specjalnych. Trasą tej eliminacji były asfaltowe drogi, które wiodą wokół zabytkowego miasteczka Ypres w zachodniej Belgii. Co roku ta runda uważana jest za jedną z najbardziej popularnych i najtrudniejszych w całym kalendarzu ERC.

O trudności tego rajdu przekonało się kilku czołowych zawodników. Kevin Abbring z Citroëna był bardzo szybki na początku rajdu. Holender wygrał odcinek kwalifikacyjny i był wiceliderem, ale na szóstym odcinku specjalnym wypadł z trasy i zakończył w ten sposób rywalizację. Drugiego dnia kierowcy mieli trochę większe trudności. Na OS12 lider cyklu - Craig Breen wyjechał poza trasę na pole i uszkodził chłodnicę. Dojechał do mety odcinka, ale po jego zakończeniu nie udało się ponownie uruchomić jego Peugoeta 208 i musiał się wycofać z dalszej jazdy. Na tej samej próbie Stéphane Lefebvre również startujący Peugeotem przebił oponę i stracił ponad 3 minuty. Ta sytuacja powtórzyła się również na OS14 i Francuz zakończył rajd na piątej pozycji. Bryan Bouffier toczył z Loixem bardzo równą walkę o zwycięstwo, ale na piętnastym odcinku specjalnym przebił oponę i stracił ponad 2 minuty do Belga.

W Ypres nie startował wicelider klasyfikacji mistrzostw Kajetan Kajetanowicz. Z Polaków wystartował jedynie Aleksander Zawada w Oplu Adam, który zwyciężył w klasyfikacji juniorskiej i zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. W ogólnej klasyfikacji nie zaszły żadne poważne zmiany po tym rajdzie.

Następną eliminacją będzie szutrowy Rajd Estonii, który odbędzie się w dniach 17-19 lipca.