Gasly: Sprinty ciągle nie udowodniły swojej wartości

Pierre Gasly jest zdania, że sprinterski format weekendów wyścigowych nadal nie jest na tyle dobry, by rozszerzać go na większą liczbę rund. Od przyszłego sezonu liczba sprintów w kalendarzu F1 wzrośnie z trzech do sześciu.

Od kiedy w 2020 roku Formuła 1 po raz pierwszy wprowadziła do swojego kalendarza rundy z wyścigami sprinterskimi, wywołują one sporo kontrowersji, a także polaryzują społeczność F1. Jest to bowiem spora rewolucja jak na serię, która tak mocno stara trzymać się swoich tradycji. Oczywiście zmiany są nieuniknione, a w Formule 1 widzimy ich z roku na rok coraz więcej. Niemniej jednak wiele osób jest zdania, że sprinty rozgrywane w sobotę, dzień przed głównym daniem weekendu, nie są najlepszym rozwiązaniem.

W poprzednim sezonie mogliśmy ujrzeć trzy rundy z dodatkowym wyścigiem sprinterskim - na Imoli, w Austrii oraz w Brazylii. Punktowała w nich najlepsza ósemka w schemacie 8-7-6-5-4-3-2-1. Sprawiło to, że sobotnia batalia miała większy ciężar gatunkowy, lecz nadal wrażenia pozostawały mieszane. W sezonie 2023 sprintów będzie aż sześć - kolejno w Azerbejdżanie, znowu w Austrii, w Belgii, w Katarze, w USA (Circuit of The Americas) oraz drugi rok z rzędu na Interlagos, co również wywołało sporo niezadowolenia.

W padoku ciągle pojawiają się głosy, że w swojej obecnej formie sprinty nie są w stanie dać tego, co FIA od nich oczekuje. Co ciekawe, swoje trzy grosze do tej dyskusji dorzucają sami kierowcy. Świeżo upieczony zawodnik Alpine Pierre Gasly przyznaje, że widzi pozytywy płynące z takiego formatu, lecz pod kątem czysto sportowym sprinty nadal go nie przekonują.

„Osobiście naprawdę lubię klasyczny format weekendu z kwalifikacjami w sobotę, a potem jednym Grand Prix w niedzielę. Widzę finansowe zalety płynące z organizacji wyścigów sprinterskich. Jeżeli jednak chodzi o sam spektakl, ten format nadal nie udowodnił, że warto stawiać na niego w coraz większej liczbie wyścigów. W mojej opinii normalny układ weekendu jest lepszy” - przyznał Francuz.


Źródło: racefans.net

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze