Bottas zdobył pole position do Grand Prix Austrii

Valtteri Bottas pokonał Sebastiana Vettela o 0,042 sekundy w sobotnich kwalifikacjach do wyścigu o Grand Prix Austrii Formuły 1 na torze Red Bull Ring. Trzeci w „czasówce” Lewis Hamilton przystąpi do wyścigu z ósmej pozycji.

Sesja Q3 została zakłócona poprzez żółtą flagę na niecałą minutę przed jej końcem, co przeszkodziło kierowcom w przejechaniu drugiego szybkiego okrążenia i o ustawieniu na polach startowych zadecydowały czasy z pierwszej połowy sesji.

Najszybszy okazał się zatem Bottas z wynikiem 1:04,251, który nieznacznie pokonał Vettela. Wicelider klasyfikacji generalnej Hamilton zajął trzecie miejsce, którego prawdopodobnie nie poprawiłby nawet przy braku żółtych flag. Brytyjczyk, z uwagi na karę za wymianę skrzyni biegów, wystartuje z ósmego pola, jako jedyny z pierwszej dziesiątki na supermiękkich oponach.

Po nienajlepszym pierwszym okrążeniu, Kimi Räikkönen wyjechał na tor jako ostatni w końcówce sesji, lecz nie miał on szansy na poprawę swojego wyniku 1:04,779, dającego mu czwarte miejsce, przed kierowcami Red Bulla – Daniel Ricciardo pokonał Maxa Verstappena, który podejmował aż trzy próby uzyskania najlepszego czasu w Q3, lecz za każdym razem popełniał błędy, w tym najpoważniejszy, który wysłał go na żwirowe pobocze w ostatnich sekundach sesji.

Za kierowcami Red Bulla ustawi się Romain Grosjean, który to był sprawcą żółtej flagi – jego samochód zatrzymał się na wyjściu z trzeciego zakrętu. Francuz zakwalifikował się przed kierowcami Force India – Sergio Pérezem i Estebanem Oconem – oraz Carlosem Sainzem.

O awans do Q3 otarli się Nico Hülkenberg i Fernando Alonso – utworzą oni szósty rząd startowy, po tym jak obu zabrakło 0,05 sekundy do poprawienia czasu dziesiątego w Q2 Ocona. Do drugiej części kwalifikacji awansowali również Stoffel Vandoorne, Daniił Kwiat i Kevin Magnussen – ten ostatni nie przejechał jednak ani jednego okrążenia, po tym jak urwał lewe tylne zawieszenie w sesji Q1. Jego zespołowy kolega Grosjean również miał problemy w Q1, kiedy to wypadł z toru, ale nie wpłynęło to na jego dalszy udział w sesji.

Na etapie Q1 z rywalizacji został wyeliminowany Jolyon Palmer oraz – sensacyjnie – obaj kierowcy Williamsa. Felipe Massa i Lance Stroll stracili półtorej sekundy do najszybszego w Q1 Hamiltona i utworzą 9. rząd startowy, pokonując jedynie kierowców Saubera – Marcusa Ericssona i Pascala Wehrleina.