Andretti stanowczo nie zgadza się z oświadczeniem F1

Andretti poinformował, że «stanowczo nie zgadza się» z treścią oświadczenia wydanego przez Formułę 1, która odrzuciła kandydaturę amerykańskiej ekipy na wejście do F1 w sezonach 2025 lub 2026. Nie poinformowano jednocześnie, jakie są teraz następne kroki.

Początkowo Andretti, dzięki wsparciu amerykańskiego giganta motoryzacyjnego General Motors, był gotowy do wejścia do Formuły 1 już w sezonie 2025. Najpierw bolidy miałyby korzystać z jednostek napędowych Renault, a następnie w 2028 roku nastąpiłoby przejście na Cadillaca, które aspiruje do stania się nowym producentem silników.

Na początku października FIA po przeprowadzeniu długiego procesu wyraziła aprobatę kandydaturze Andrettiego, jednak to był dopiero pierwszy krok. Drugi polegał na akceptacji zgłoszenia przez FOM, który jest posiadaczem praw handlowych, a także samej Formuły 1.

W środę F1 wydała szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego odrzuciła zgłoszenie Andrettiego, kwestionując przede wszystkim potencjalną konkurencyjność zespołu.

Andretti nadal może jednak ubiegać się o wejście do F1. W sezonie 2028 gotowa ma być jednostka napędowa od Cadillaca. Sama F1 podkreśliła, że wniosek zostałby rozpatrzony w inny sposób.

Kilka godzin po ogłoszeniu tych wieści przez Formułę 1, do sprawy odniosło się samo Andretti, zaprzeczając sugestiom, że ich zespół nie będzie konkurencyjny, co miało w sporej mierze zadecydować o odrzuceniu kandydatury.

„Andretti Cadillac przeanalizował udostępnione informacje przez Formula One Management Limited i stanowczo nie zgadza się z ich treścią” – czytamy. „Andretti i Cadillac to dwie udane globalne organizacje sportów motorowych, zobowiązane do wprowadzenia prawdziwego amerykańskiego zespołu fabrycznego do F1, rywalizującego obok najlepszych na świecie”.

„Jesteśmy dumni z istotnych postępów, jakie już dokonaliśmy w opracowywaniu wysoko konkurencyjnego samochodu i jednostki napędowej z doświadczonym zespołem, a nasza praca trwa nadal w tempie. Andretti Cadillac chciałby również podziękować kibicom, którzy wyrazili swoje wsparcie”.

Z kolei Mario Andretti, ojciec Michaela Andrettiego i mistrz świata F1 z 1978 roku, napisał na swoim profilu na X:  „Jestem załamany. Nie powiem nic więcej, ponieważ nie potrafię znaleźć innych słów”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze