Grand Prix w Madrycie oficjalnie: pierwszy wyścig w 2026 roku

Formuła 1 potwierdziła krążące od wielu miesięcy spekulacje co do zmiany lokalizacji Grand Prix Hiszpanii. Od 2026 roku wyścig będzie odbywać się na półpermanentnym torze w Madrycie.

Organizatorem wydarzenia jest centrum targowe IFEMA, na którego terenie zostanie wytyczony tor o długości 5,47 kilometra, łączący sekcje będące drogą publiczną oraz zbudowane specjalnie na potrzeby wyścigów. Nitka toru będzie miała 20 zakrętów, a przewidywany czas okrążenia kwalifikacyjnego to 1 minuta 32 sekundy.

Promotor podpisał 10-letnią umowę rozpoczynającą się w 2026 roku, licząc na sprowadzenie na trybuny ponad 100 tysięcy kibiców. Docelowo planowane jest utworzenie 140 tysięcy miejsc dla fanów.

Obiekt ma być jednym z najbardziej dostępnych w całym kalendarzu F1, bowiem znajduje się zaledwie pięć minut od lotniska Madrid-Barajas Adolfo Suarez. Ma to zachęcić kibiców, aby dojechali na miejsce wydarzenia komunikacją publiczną, a to znacznie obniży ślad węglowy w porównaniu z innymi rundami mistrzostw świata.

„Madryt to niesamowite miasto o niesamowitym dziedzictwie sportowym i kulturalnym, a dzisiejsze ogłoszenie rozpoczyna ekscytujący nowy rozdział dla F1 w Hiszpanii” – powiedział Stefano Domenicali, prezes i dyrektor generalny Formuły 1. „Chciałbym podziękować zespołowi IFEMA MADRID, Rządowi Regionalnemu Madrytu i burmistrzowi miasta za przygotowanie fantastycznej propozycji. Naprawdę uosabia wizję Formuły 1, polegającą na stworzeniu wielodniowego spektaklu sportu i rozrywki, który dostarcza maksymalnej wartości dla fanów i promuje innowacje oraz zrównoważony rozwój”.

Źródło: formula1.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze