Steiner odchodzi z Haasa, Komatsu w jego miejsce

Po tym, jak w środę rano gruchnęła wiadomość o odejściu Simone Resty z Haasa, teraz potwierdzono, że z amerykańskiej ekipy odchodzi również jej dotychczasowy szef, czyli Günther Steiner. Jego następcą będzie dotychczasowy dyrektor do spraw inżynierii Ayao Komatsu.

Steiner był szefem zespołu od samego początku istnienia zespołu od 2014 roku i jest także jego jednym z dwóch założycieli obok Gene Haasa. Charyzmatyczny Włoch był barwną postacią w padoku Formuły 1, a jego sposób bycia i szczerość spowodowała, że na świecie kochają go miliony kibiców.

O tym, że wizje prowadzenia zespołu przez Haasa oraz Steinera zaczynają mocno się różnić, można już było usłyszeć w sezonie 2023. Po zajęciu najlepszego w historii piątego miejsca w 2018 roku Steiner przeprowadził Haasa przez pandemię koronawirusa, a po bezpunkowym sezonie 2021 roku zespół ponownie był ósmy w 2022 roku. Jednak po spadku na dno klasyfikacji konstruktorów w ubiegłym sezonie, właściciel zespołu Haas postanowił zastąpić Steinera przez Komatsu. 

Nieoficjalnie mówi się, że odejścia Resty i Steinera był już zaplanowane wcześniej i to Gene Haas postanowił nie przedłużyć umowy ze swoimi bliskimi współpracownikami.

„Chciałbym rozpocząć od wyrażenia mojej wdzięczności dla Günthera Steinera za całą jego ciężką pracę przez ostatnią dekadę i życzę mu wszystkiego najlepszego w przyszłości” – powiedział Haas. „Patrząc w przyszłość jako organizacja, było jasne, że musimy poprawić nasze wyniki na torze. Mianując Ayao Komatsu na stanowisko szefa zespołu, mamy zasadniczo inżynierię w centrum naszego zarządzania”.

„Osiągnęliśmy pewne sukcesy, ale musimy być konsekwentni w osiąganiu wyników, które pomogą nam osiągnąć nasze szersze cele jako organizacja. Musimy być efektywni w wykorzystywaniu zasobów, ale poprawa naszej zdolności projektowania i inżynierii jest kluczowa dla naszego sukcesu jako zespołu. Cieszę się na współpracę z Ayao i przede wszystkim zapewnienie, że maksymalnie wykorzystamy nasz potencjał – to naprawdę odzwierciedla moje pragnienie właściwej rywalizacji w Formule 1”.

Z kolei Komatsu, który pracował w Haasie od momentu dołączenia ekipy do F1, cieszy się z awansu i nie może doczekać się pracy w swojej nowej roli.

„Naturalnie bardzo się cieszę z możliwości objęcia roli szefa zespołu MoneyGram Haas F1 Team” – stwierdził Komatsu. „Biorąc pod uwagę, że jestem z zespołem od jego w 2016 roku, oczywiście z dużym zaangażowaniem dążę do sukcesu w Formule 1. Z niecierpliwością czekam na kierowanie naszym programem i różnymi operacjami, aby zapewnić, że możemy zbudować strukturę odnoszącą lepsze wyniki na torze”.

„Jesteśmy zespołem opartym na wynikach. Ostatnio oczywiście nie byliśmy wystarczająco konkurencyjni, co było źródłem frustracji dla nas wszystkich. Mamy niesamowite wsparcie od Gene'a i naszych różnych partnerów, a także chcemy odwzajemnić ich entuzjazm poprawioną formą na torze. Mamy świetny zespół ludzi w Kannapolis, Banbury i Maranello, dzięki czemu wiem, że możemy osiągnąć wyniki, na jakie stać naszą ekipę”.

W informacji prasowej Haasa zabrakło wypowiedzi samego Steinera, który także nie odpowiedział indywidualnie na pytania dziennikarzy.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze