Sędziowie wyjaśniają karę dla Norrisa za «niesportowe zachowanie»

Sędziowie Grand Prix Kanady przestawili wyjaśnienie nałożenia kary na Lando Norrisa, który wykazał się «niesportowym zachowaniem» w czasie niedzielnego wyścigu.

Kierowca McLarena został ukarany za «znaczne» spowolnienie swojego samochodu podczas okresu samochodu bezpieczeństwa. Norris jechał za swoim kolegą z zespołu, Oscarem Piastrim, w okresie neutralizacji, kiedy wyprzedzenie jest niemożliwe. Wypracowanie w ten sposób różnicy spowodowało wyrobienie różnicy i podwójny pit stop w wykonaniu McLarena, unikając jednocześnie czekania na Australijczyka w alei serwisowej.

Sędziowie zwrócili jednak uwagę, że jest to zabronione przez Międzynarodowy Kodeks Sportowy i nałożyli na Norrisa karę.

„Podczas okresu samochodu bezpieczeństwa kierowca zwolnił, aby utworzyć odstęp między nim a jego kolegą z zespołu [Piastrim]. W ten sposób spowolnił także samochody jadące za nim” – czytamy w decyzji sędziów.

„Pomiędzy zakrętami 10 a 13 (przybliżona różnica prędkości wynosiła około 50 km/h) istniała znaczna różnica prędkości między samochodem 4 [Norris] a samochodem numer 81. Artykuł 12.2.1.l Międzynarodowego Kodeksu Sportowego dotyczy «każdego naruszenie zasad uczciwego postępowania w czasie Zawodów, niesportowego zachowanie lub próby wpłynięcia na wynik Zawodów w sposób sprzeczny z etyką sportową»”.

Norris otrzymał karę doliczenia pięciu sekund, przez którą z dziewiątego miejsca na trzynaste. Lance Stroll awansował na dziewiątą lokatę, a Valtteri Bottas zdobył ostatni punkt po przegraniu walki z Kanadyjczykiem na linii mety. Piastri i Pierre Gasly również zyskali miejsca dzięki karze Norrisa.

Stewardzi jednocześnie nie ukarali kierowcy McLarena po sprawdzeniu, czy Norris został wypuszczony z boksu w sposób niebezpieczny przed Alexem Albonem. „Zauważamy, że podczas gdy samochód 23 [Albon] musiał trochę zahamować, naszym zdaniem nie było ryzyka kolizji ani konieczności wykonania znaczącego manewru unikowego, dlatego uznajemy, że nie było niebezpiecznego zwolnienia”.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze