Russell cofnięty na starcie za spowodowanie kolizji z Sainzem

George Russell otrzymał karę cofnięcia o trzy pola startowe na starcie niedzielnego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Wielkiej Brytanii za doprowadzenie do kolizji z Carlosem Sainzem Jr w pierwszym w historii sprincie kwalifikacyjnym.

Na starcie sprintu Russell stoczył pojedynek z Sainzem w zakręcie 6. Kierowca Williamsa znajdował się po wewnętrznej stronie toru, zaś reprezentant Ferrari próbował objechać po zewnętrznej swojego rywala. Russell nie zostawił w tej części toru zbyt dużo miejsca, co skutkowało kontaktem między zawodnikami i wyjazdem Sainza poza tor.

„Russell i Sainz Jr dojechali do zakrętu 6 – Russell był po wewnętrznej, jadąc środkiem toru, Sainz po zewnętrznej” – czytamy w decyzji sędziów. „Russell zblokował na moment przednie hamulce, a następnie doznał podsterowności w kierunku krawędzi toru na wyjściu z zakrętu, kolidując z Sainzem, który został wypchnięty poza tor na trawę. Russell jest winny tego incydentu”.

Sędziowie ukarali Russella karą cofnięcia o trzy pozycje na starcie GP Wielkiej Brytanii, do którego przystąpi z 12. pola. Ponadto, doliczyli zawodnikowi Williamsa również jeden punkt karny do jego superlicencji i na swoim koncie za okres 12. miesięcy ma ich 7.

Stewardzi podkreślili, że w normalnym wyścigu taki incydent wiązałby się z karą czasową, jednak z powodu nowego formatu weekendu uznano, że cofnięcie na starcie będzie bardziej odpowiednie.

„Sędziowie zdają sprawę, że złamanie przepisów w taki sposób w wyścigach zazwyczaj kończy się karą czasową, które są nakładane względem długości normalnego Grand Prix. Ze względu jednak na to, że sprint kwalifikacyjny jest krótszy, a także na fakt, że ustala on kolejność na starcie do wyścigu, sędziowie uznali, że kary cofnięcia, jak nałożona tutaj, bardziej odpowiadają sytuacji”.

Na karze Russella skorzystają Esteban Ocon, Sainz oraz Pierre Gasly, którzy ustawią się odpowiednio na 9., 10. i 11. polu startowym.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league