Cadillac zdyskwalifikowany z 1812 km Kataru

Jedyny w stawce Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC Cadillac V-Series.R fabrycznego zespołu Chip Ganassi Racing został zdyskwalifikowany z inauguracyjnego wyścigu sezonu 2024.

Earl Bamber, Alex Lynn i Sébastien Bourdais zajęli czwarte miejsce w rozegranym na początku marca wyścigu 1812 km Kataru. Zostali jednak zdyskwalifikowani w związku z tym, że ich prototyp grupy LMDh nie przeszedł badania technicznego.

Fakt, że hipersamochód z numerem 2 nie spełnia przepisów, został ustalony już w nocy po zakończeniu wyścigu, gdy podczas badania technicznego wykonano trójwymiarowy skan nadwozia, który nie zgadzał się z modelem dostarczonym przez producenta w homologacji – poprzeczne elementy dyfuzora były nie tylko wyższe niż powinny, ale umieszczone w nieprawidłowym miejscu.

Zespół sędziów sportowych wezwał do wyjaśnień menedżera zespołu Stephena Mitasa, który potwierdził, że uzyskane w Katarze wymiary były prawidłowe. Przedstawiciel ekipy Chip Ganassi Racing na swoje wytłumaczenie przedstawił raport dostawcy elementów – Dallara Group – mówiący, że nieprawidłowo wyprodukowane części zostały dostarczone bez przeprowadzenia kontroli jakości przez zespół Cadillaca.

Sędziowie przyjęli to uzasadnienie i stwierdzili, że niezgodność z przepisami nie była zamierzona ani przez zespół, ani dostawcę. Złamanie regulaminu technicznego wiąże się jednak z dyskwalifikacją.

Cadillac #2 to jeden z dwóch pojazdów zdyskwalifikowanych z inauguracji sezonu. Z wyników wykreślono także Peugeota #93 za nieprawidłowe wykorzystanie systemu hybrydowego. W wyniku tej decyzji załoga Roberta Kubicy w Ferrari #83 przesunęła się na czwartą pozycję, a do punktowanej dziesiątki awansowało BMW #20.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze