Pierwsze podium Peugeota 9X8 w WEC

Rok po swoim debiucie na torze Monza, fabryczny zespół Peugeota świętował w tym samym miejscu swoje pierwsze podium w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA WEC. Trzecie miejsce w niedzielnym 6-godzinnym wyścigu wywalczyli Mikkel Jensen, Jean-Éric Vergne i Paul di Resta.

Peugeot 9X8 odbiega w wielu aspektach od swoich rywali w klasie hipersamochodów i od samego początku zmagał się z wieloma problemami, w tym związanymi z niezawodnością. Głównym winowajcą była opracowana przez Peugeota skrzynia biegów z przełożeniami aktywowanymi elektronicznie.

Przed tegoroczną rundą w Portimão Peugeot w końcu zastąpił ją bardziej tradycyjnym układem z aktywacją pneumatyczną. Układ przeniesienia napędu wciąż jednak nie jest doskonały – w trakcie weekendu skrzynia biegów w prototypie #93 musiała zostać wymieniona i szwankowała także podczas wyścigu, a poważniejsza awaria układu zmusiła siostrzany hipersamochód #94 do wizyty w garażu.

Załodze #93 udało się przezwyciężyć problemy techniczne, które jednak wykluczyły ją z walki o zwycięstwo. Te wydawały się całkiem realne po tym, jak Mikkel Jensen wyprzedził prowadzącego Mike’a Conwaya na 17. okrążeniu i zaczął odjeżdżać od stawki, spędzając 15 okrążeń na pozycji lidera i budując ponad trzy sekundy przewagi przed końcem pierwszej godziny. Pomimo późniejszych trudności, Peugeot #93 utrzymał się na okrążeniu lidera, a nawet powrócił na chwilę na prowadzenie w ostatniej godzinie i jako jeden z zaledwie trzech aut czołowej klasy pokonał cały dystans.

„Ten wynik jest całkiem logiczny, jeśli spojrzeć na tempo, które mieliśmy podczas sesji treningowych” – powiedział dyrektor techniczny Peugeot Sport Olivier Jansonnie. „Wiedzieliśmy też, że aby go osiągnąć, musieliśmy mieć niemal doskonały wyścig i tak zrobiliśmy. Załoga #93 stanęła na podium, ale to zasługa całego zespołu. Samochód #94 również był bardzo konkurencyjny i pozwolił nam zebrać pewne ważne dane. Mógł też stanąć na podium bez problemów technicznych, które przypominają nam, jak trudny to sport”.

„Wróciliśmy do Monzy rok po naszym trudnym debiucie i pracowaliśmy ciężko na ten rezultat, który dodaje całemu zespołowi dodatkowej motywacji i pokazuje, że robimy postępy. Ze sportowego punktu widzenia wciąż mamy dwie pozycje do zyskania i dwa wyścigi na to, więc to jest nasz nowy cel na końcówkę sezonu”.

Źródło: peugeot-sport.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze