Ferrari wraca na pole position w Le Mans po 50 latach

Antonio Fuoco z Ferrari AF Corse #50 wywalczył pole position do wyścigu 24h Le Mans. To pierwsze takie osiągnięcie włoskiego producenta od 1973 roku. W pierwszej linii znajdzie się siostrzane Ferrari AF Corse #51, pokonując w ten sposób Toyotę oraz Porsche.

Fuoco na swoim najszybszym okrążeniu uzyskał czas 3:22,982, pokonując zespołowego kolegę, Alessandro Pier Guidiego, różnicą 0,773 sekundy w półgodzinnej sesji, która została przerwana czerwoną flagą.

Oba prototypy Ferrari od początku wyznaczały tempo w sesji Hyperpole, w której początkowo to Pier Guidi znajdował się na czele z wynikiem 3:23,897, zanim nastąpiły poprawy rezultatów. To pierwsze pole position innego producenta niż Toyota od 2016 roku.

W prototypie Cadillaca V-Series.R #3 zespołu Chip Ganassi Racing, za kierownicą którego zasiadał w tych kwalifikacjach Sébastien Bourdais, pojawił się ogień, a sesja została przerwana na 5 minut i 15 sekund przed końcem.

Dodatkowo na skutek wywołania czerwonej flagi, najlepszy czas Bourdaisa został skreślony, promując Toyotę #7 Kamui Kobayashiego na trzecie miejsce. Siostrzana Toyota #8 Brendona Hartley’a, a także Porsche Penske Motorsport #75 Felipe Nasra odnotowały jednak poprawę, spychając Kobayashiego na piąte miejsce.

Szósta pozycja startowa w klasie Hypercar przypadła Cadillakowi #2 Earla Bambera, a za nim znalazł się Frederik Makowiecki z Porsche. Bourdais został sklasyfikowany na ostatnim, ósmym miejscu w klasie w sesji Hyperpole.

W LMP2 najlepszy czas odnotował Paul-Loup Chatin z Idec Sport, wystawiający Orecę #48 dzięki wynikowi 3:32,923. Chatin był w stanie obronić pole position w klasie, pokonując JOTA #28 o zaledwie 0,112 sekundy.

Z trzeciego pola w kategorii ruszy Team WRT #41 z Robertem Kubicą w składzie. W Hyperpole Louis Deletraz stracił do Chatina 0,317 sekundy.

Z kolei w GTE-Am Ben Keating w dominujący sposób wywalczył pole position w Chevrolet Corvette C8.R #33, w samej końcówce notując 3:52,376 i pokonując najbliższego rywala, ORT by TF wystawiającego Astona Martina Vantage GTE, różnicą aż półtorej sekundy.

Wyścig 24h Le Mans wystartuje w sobotę o godzinie 16:00.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze