Zmiany w procedurze kwalifikacji 24h Le Mans

Organizatorzy wyścigu 24 godziny Le Mans ogłosili znaczące zmiany w formacie kwalifikacji. Od teraz będą się one składać z dwóch sesji, a najszybsze samochody będą miały gwarancję uzyskania swoich czasów na niemal pustym torze.

Dotychczas kwalifikacje składały się z trzech otwartych sesji, a o kolejności na polach startowych decydowały najlepsze, uzyskane w dowolnym momencie czasy.

Od 2020 roku kwalifikacje będą podzielone na dwie części – w środę o 23:15 odbędzie się 45-minutowa sesja „Q1”, otwarta dla wszystkich uczestników. Sześć najszybszych załóg w każdej klasie następnie rozstrzygnie pomiędzy sobą walkę o pole position, podczas 30-minutowej sesji „Hyperpole” w czwartkowy wieczór.

Inaczej niż podczas pozostałych rund Długodystansowych Mistrzostw Świata, w kwalifikacjach nadal będzie liczyć się najlepszy pojedynczy czas, a nie średnia uzyskana przez dwóch kierowców. W trakcie sesji „Hyperpole” samochody nie będą mogły powrócić do garażu, lecz zespoły będą miały dowolność w wyborze opon, w ramach swojej alokacji na wyścig.

 „Wszystko się zmienia podczas przyszłorocznej edycji 24h Le Mans” – powiedział prezydent ACO Pierre Fillon. „Nowy format kwalifikacji oraz dodatkowy segment Hyperpole dla 24 najszybszych uczestników – po sześciu z każdej klasy – gwarantują dwie ekscytujące sesje zarówno dla kierowców jak i kibiców. Wszyscy będą skupieni na przejechaniu najlepszego okrążenia, a adrenalina, napięcie oraz koncentracja sięgną zenitu. Będzie to ekscytujący przedsmak 24-godzinnej rywalizacji na naszym kultowym 13-kilometrowym torze. Le Mans pozostanie świętem wyścigów trwającym przez wiele dni, a nie tylko przez weekend”.

Aby wciąż zapewnić uczestnikom odpowiednią ilość czasu na torze, do harmonogramu zostały dopisane dwie dodatkowe sesje treningowe. Nie jest to pierwsza zmiana w formacie przyszłorocznego wyścigu – wcześniej ACO poinformowało o przywróceniu startu na godzinę 16.

Źródło: fiawec.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league