Ekipa MTEK jest głęboko zasmucona decyzją BMW o zakończeniu programu startów w FIA WEC. Decyzję nazywają „straconą szansą”.

Zespół współpracujący z BMW w wyścigach FIA WEC bardzo szybko zareagował na decyzję BMW o zakończeniu startów już po pierwszym sezonie. Szef ekipy Ernest Knoors stwierdził, że jest ona „głęboko niezadowolona” z sytuacji, którą otwarcie nazwał „straconą szansą”.

Swoją opinię Knoors argumentował, że pierwszy sezon nie jest tylko sezonem startów, ale i sezonem przygotowań i dopracowywania samochodów. W ekipie znanej dotychczas przede wszystkim z wyścigów DTM doszło w tym celu do wielu zmian, które na pierwszym miejscu postawiły właśnie starty w FIA WEC.

W szczególności mowa tu choćby o załodze pit-stopów, które w DTM zdobywały nagrody za swoje działania. Kroki podjęte w celu przygotowania jej do działań w wyścigach FIA WEC teraz okazały się niepotrzebne i wymagają kolejnych zmian.

Uwagę o „straconej szansie” Knoors skierował natomiast głównie w stronę nowego pojazdu. Według niego był to bardzo dobry samochód, który mimo problemów z przystosowaniem go do startów w FIA WEC mógł osiągnąć w tych wyścigach dobre rezultaty.

Knoors wykluczył jednak samodzielne starty ekipy MTEK w sezonie 2019-20. Zaważył na tym nie tylko późny termin decyzji BMW, ale i kwestie finansowe, które w tym momencie praktycznie zamykają ekipie drzwi. Podobnie, jak samo BMW, MTEK zamierza więc skupić się przede wszystkim na wyścigach DTM, w których ostatnio startował w latach 2013-2016.

Podobnie, jak wcześniejsze pojazdy GT2/GTE od BMW, wyścigowe M8 będą wciąż obecne w zaoceanicznych wyścigach serii IMSA SportsCar. W przeciwieństwie do rywalizacji FIA WEC, tam one mają już na koncie zwycięstwo, i to nie gdzie indziej, jak w prestiżowej batalii 24h na torze Daytona.

Po raz ostatni, BMW M8 GTE zobaczymy w nadchodzącym wyścigu 24h Le Mans w czerwcu, który zakończy obecny sezon FIA WEC.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race