Dominacja Porsche w kwalifikacjach do wyścigu IMSA na Laguna Seca

Praktycznie w każdej klasie w kwalifikacjach do niedzielnego wyścigu wygrywały ekipy, które wystawiały albo samochód Porsche, albo prototyp. Z pierwszego miejsca pojedzie Matt Campbell wraz z Felipe Nasrem w ekipie Team Penske #7.

Choć początek sezonu nie napawał optymizmem, przynajmniej jeśli chodzi o starty aut Porsche, to już w czwartej rundzie trzy klasy zostały zdominowane przez niemiecką markę.

W klasie GTD najszybszy był Alec Udell z Kellymoss przy współpracy z Riley Motorsport. Amerykański kierowca uzyskał czas 1:24,539 i był on najszybszy w swojej grupie. Udell jutro pojedzie na pierwszym miejscu w swojej kategorii, a obok niego teoretycznie ustawić się powinien Roman de Angelis z Heart of Racing #27. Warto wspomnieć jednak, że w przeciwieństwie do poprzednich sezonów, auta GTD i GTD Pro startują tak, jak przypadły im miejsca w kwalifikacjach GT3.

W takim wypadku kierowca Kellymoss #92 pojedzie obok Klausa Bachlera z Pfaff Motorsports #9, który pokonał wszystkich kierowców, jeśli chodzi o klasę GTD Pro. Austriak był najszybszym zawodnikiem Porsche i pokonał resztę kierowców, dlatego na pierwszym rzędzie zobaczymy dwa auta marki Porsche.

Roman de Angelis ustawi się w drugim rzędzie, wraz z Alexem Riberasem. Obaj panowie jeżdżą w Heart of Racing, z tą różnicą, że jeden jedzie w klasie GTD, a drugi w GTD Pro. Debiut za kółkiem Astona Martina zaliczył Jarett Andretti z Gabbym Chavesem w ekipie Andretti Autosport #94. Współzałożyciel znanego zespołu wyścigowego przejechał swoje najlepsze kółko w czasie 1:26,289 i dało mu to 13 lokatę w klasie GTD.

W kategorii LMP2 niespodziewanie najszybszy był George Kurtz. Kierowca Crowdstrike Racing, który ma wsparcie europejskiej ekipy Algarve Pro Racing, na ostatnim mierzonym kółku przeskoczył faworyzowanego Bena Keatinga i to Kurtz pojedzie z pierwszej lokaty. Keating z PR1/Mathiasen Motorsports #52 przegrał ze zwycięzcą kwalifikacji nieznacznie, bo 0,061 sekundy.

Świetnie poradziły sobie prototypy Team Penske w kwalifikacjach. W najwyższej klasie oba auta zdobyły pierwszy rząd. Matt Campbell pojechał w czasie 1:14,774 i pokonał swojego zespołowego kolegę o 0,090 sekundy.

Jeszcze jeden zawodnik pojechał poniżej 1:15 – był to Colin Braun z Meyer Shank Racing #60, który wynikiem 1:14,979 uplasował się w kwalifikacjach na trzecim miejscu. Obok niego ustawi się Pipo Derani z Action Express Racing #31.

Trzeci rząd to zawodnicy Wayne Taylor Racing #10 i Chip Ganassi Racing #01. Ricky Taylor, jak i Sébastien Bourdais do zwycięzcy stracili już ponad 0,5 sekundy. Siódmą i ósmą lokatę zdobyli kierowcy BMW – Connor De Phillippi i Philipp Eng. Stawkę zamknął debiutant w klasie GTP, a więc Tijmen van der Helm, który pojechał Porsche 963 prywatnego zespołu JDC Miller Motorsports #5.

Wyścig rozpocznie się w niedzielę o godzinie 21:10, a wyścig obejrzeć można na platformie Viaplay.