Cassidy wygrywa pierwszy «wyścig marzeń» na Fuji

Wicemistrz tegorocznej serii Super GT Nick Cassidy zamienił pole position na zwycięstwo w pierwszym z dwóch «wyścigów marzeń» na torze Fuji, zorganizowanych we współpracy z Deutsche Tourenwagen Masters. Najlepszym kierowcą niemieckiej serii był szósty na mecie Benoît Tréluyer.

Jeszcze przed startem z rywalizacji wyeliminował się drugi w kwalifikacjach Loïc Duval. Francuz rozbił się na swoim okrążeniu wyjazdowym, w związku z czym Cassidy nie miał nikogo obok siebie, startując z pierwszej linii. Nowozelandczyk utrzymał prowadzenie po starcie, a na drugie miejsce wskoczył Ronnie Quintarelli, wyprzedzając Naokiego Yamamoto.

Reprezentant Nissana szybko zaczął jednak tracić kolejne pozycje i po 20 minutach znajdował się już na końcu pierwszej dziesiątki. Na trzecie miejsce awansował tymczasem Koudai Tsukakoshi, za którym podążył Yuhi Sekiguchi. Najwyżej startującym kierowcą DTM był Mike Rockenfeller, którego jednak w przeciągu dziesięciu minut dogonił René Rast. Z tyłu stawki przebijał się natomiast Kamui Kobayashi, który również stoczył pojedynek z Rockenfellerem, lecz nie mógł uporać się z kierowcą Audi.

Po swojej imponującej szarży, Rast awansował na siódmą lokatę. Nie utrzymał się jednak na niej długo i wkrótce wyprzedzili go Yuichi Nakayama, Quintarelli oraz Yuhi Tachikawa. Po 23 minutach Rast pojawił się więc w boksach po nowe opony, a na ten sam ruch wkrótce zdecydowała się większość czołówki.

Cassidy zdążył sobie wyrobić 8-sekundową przewagę nad resztą stawki i po swoim zjeździe do boksów pewnie utrzymał pozycję lidera, przed dwoma kierowcami Hondy. Wczesny pit-stop doskonale wykorzystał Hideki Mutoh, który po starcie z końca stawki narzucił solidne tempo i przebił się na szóstą lokatę. Były kierowca IndyCar do końca wyścigu spadł jednak na koniec pierwszej dziesiątki, wyprzedzony m.in. przez Rasta.

Jedyny samochód bezpieczeństwa pojawił się na niecałe dziesięć minut przed końcem, gdy Nissan Daikiego Sasaki odmówił posłuszeństwa i Japończyk zatrzymał się na końcu alei serwisowej. Restart nastąpił na dwa okrążenia do mety – Cassidy znalazł się pod presją ze strony Tsukakoshiego, lecz nie popełnił błędu i odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu weekendu. Podium uzupełnił Yamamoto, za którym uplasowali się Kenta Yamashita i Sho Tsuboi.

Benoît Treluyer pojawił się w boksach jako jeden z ostatnich, na 22 minuty przed końcem, co dawało mu przewagę świeższych od rywali opon w momencie restartu. Kierowca Audi wykorzystał to doskonale, przebijając się w końcówce z piętnastej na szóstą pozycję, wyprzedzając na ostatnim okrążeniu Yuki Seguchiego. Drugim reprezentantem DTM w czołowej dziesiątce był Rast, który pokonał na mecie Yujiego Tachikawę oraz Mutoha.

Mike Rockenfeller został obrócony na przedostatnim okrążeniu i spadł na 13. pozycję, kończąc wyścig przed Kobayashim. Marco Wittmann był 18. i dojechał do mety z okrążeniem straty, natomiast Alex Zanardi musiał zjechać do boksów z powodu awarii samochodu.

PNrKierowcaZespół Rezultat
137
Nick Cassidy
Lexus Team TOM'S35 okr.
217
Koudai Tsukakoshi
Real Racing+ 0,433
31
Naoki Yamamoto
Team Kunimitsu+ 5,862
46
Kenta Yamashita
Lexus Team LeMans+ 6,974
519
Sho Tsuboi
Lexus Team Bandoh+ 9,966
621
Benoît Tréluyer
WRT Hitotsuyama Team Audi Sport+ 11,242
736
Yuhi Sekiguchi
Lexus Team TOM'S+ 11,369
833
René Rast
Audi Sport Team Rosberg+ 11,540
938
Yuji Tachikawa
Lexus Team Cerumo+ 13,421
1016
Hideki Mutoh
Team Mugen+ 13,426
113
Frédéric Makowiecki
NDDP Racing with B-MAX+ 15,648
1223
Ronnie Quintarelli
NISMO+ 15,764
1399
Mike Rockenfeller
Audi Sport Team Abt Sportsline+ 18,790
140
Kamui Kobayashi
BMW Team RBM+ 18,929
158
Takuya Izawa
Autobacs Racing Team Aguri+ 19,832
1639
Yuichi Nakayama
Lexus Team SARD+ 20,524
1724
Jann Mardenborough
Kondo Racing+ 22,480
1811
Marco Wittmann
BMW Team RBM+ 1 okr.
1912
Daiki Sasaki
Team Impul+ 7 okr.
NSK64
Tadasuke Makino
Nakajima Racing
NSK4
Alessandro Zanardi
BMW Team RBM
NSK28
Loïc Duval
Audi Sport Team Phoenix

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league