Piąte zwycięstwo Ogiera w Rajdzie Monte Carlo

Sébastien Ogier odniósł pewne zwycięstwo w pierwszej rundzie tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata – Rajdzie Monte Carlo. Drugie miejsce zajął Ott Tänak, a podium uzupełnił Jari-Matti Latvala.

W niedzielę załogi miały do pokonania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 63,98 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Znajdujący się na pozycji lidera Ogier miał nieco ponad pół minuty przewagi nad drugim Tänakiem, jednak Francuz nie miał żadnych problemów z odniesieniem piątego z rzędu zwycięstwa w Monte Carlo. Kierowca M-Sportu na dzisiejszych etapach regularnie był szybszy od Tänaka, uzyskując dodatkowo najlepszy czas na pierwszym dzisiejszym oesie. To 41 rajdowe zwycięstwo Francuza.

„To był ekstremalnie trudny weekend. Myślę, że nigdy nie miałem tylu problemów związanych z oponami podczas weekendu w Monte. Ostatecznie jednak wygraliśmy, z czego jestem szczęśliwy. Chcę podziękować za to zespołowi. Wszyscy popełniali błędy. Również ja się ich dopuściłem, ale w mniejszym stopniu niż inni!” – powiedział Ogier na mecie rajdu.

Dobry rajd zaliczyła z kolei Toyota. Tänak zajął w swoim debiucie w barwach japońskiego zespołu drugie miejsce, potwierdzając swoje zdolności do szybkiej aklimatyzacji do nowych warunków oraz chęci do walki o mistrzostwo świata. Trzecią lokatę wywalczył z kolei Latvala. Po czwarte miejsce jechał Esapekka Lappi, jednak Fin na Power Stage wypadł z trasy, tracąc mnóstwo czasu i w ostatecznym rozrachunku zajął siódmą pozycję.

Na koniec rajdu nawiązała się ciekawa walka o piąte miejsce, które po błędzie Lappiego okazało się być czwartą lokatą. Przed ostatnim oesem piąty był Kris Meeke, szóste miejsce zajmował Elfyn Evans, a jako siódmy jechał Thierry Neuville, a różnica między nimi wynosiła zaledwie 8,4 sekundy. Meeke wydawał się być na straconej pozycji ze względu na słabsze tempo, jednak Brytyjczyk na Power Stage popisał się świetnym czasem, będąc o 2,3 sekundy szybszy niż Neuville i to on ostatecznie zajął czwartą pozycję. Z kolei Neuville został sklasyfikowany na piątej lokacie, będąc szybszym od Evansa o zaledwie sekundę. Czołową dziesiątkę uzupełnili Bryan Bouffier, Craig Breen oraz Jan Kopecký, który odniósł pewny triumf w klasyfikacji WRC2.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli Kris Meeke (5), Thierry Neuville (4), Andreas Mikkelsen (3), Jari-Matti Latvala (2) i Sébastien Ogier(1).

Kolejną rundą WRC będzie zimowy Rajd Szwecji, który odbędzie się za 3 tygodnie w dniach 15-18 lutego.