Sato na pole position w Alabamie

Takuma Sato wywalczył swoje pierwsze tegoroczne pole position w IndyCar Series. Japończyk pokonał w kwalifikacjach na torze Barber Motorsports Park swojego zespołowego kolegę Grahama Rahala oraz aktualnego mistrza serii Scotta Dixona.

„To z pewnością zasługa całego zespołu” – powiedział. „Pierwsze i drugie miejsce to wymarzony rezultat. Inżynierowie ciężko pracowali wspólnie ze wszystkimi, jestem z nich bardzo dumny. To moje pierwsze pole position na torze drogowym. Wywalczyłem je na torach ulicznych [i owalach], ale nie na torze drogowym – marzyłem o tym od lat. Dzisiaj wszystko się ułożyło i dziękuję całemu zespołowi”.

Sato przejechał swoje okrążenie podczas decydującej sesji Fast 6 w czasie 1:08,5934, pokonując Rahala różnicą 0,1 sekundy. Dwa samochody zespołu Rahal Letterman Lanigan ustawią się w pierwszym rzędzie po raz pierwszy od prawie 14 lat.

Najszybszy w dwóch sesjach treningowych James Hinchcliffe uplasował się na czwartej pozycji. Kanadyjczyk przyznał, że zepsuł swoje okrążenie na nowych oponach i wystartuje obok Scotta Dixona. Pierwszą szóstkę uzupełnili Sébastien Bourdais i Spencer Pigot.

Do czołowej szóstki nie wszedł żaden z przedstawicieli Team Penske – zdobywca dwóch ostatnich pole position Will Power był siódmy, z kolei lider klasyfikacji generalnej Josef Newgarden nie wyszedł nawet poza Q1 i wystartuje z 16. pozycji. Zwycięzca ostatniego wyścigu Colton Herta zajął dziewiątą lokatę i był najlepszym z debiutantów.

Wyścig na torze Barber Motorsports Park zaplanowano na godzinę 22 polskiego czasu.