Newgarden wygrywa w Toronto dzięki szczęśliwej strategii

Josef Newgarden odniósł swoje drugie tegoroczne zwycięstwo w IndyCar Series. Amerykanin po raz drugi w karierze triumfował na ulicach Toronto, gdzie pokonał Alexandra Rossiego i Jamesa Hinchcliffe’a.

Z pole position ruszał ubiegłoroczny mistrz serii Simon Pagenaud, lecz to nie on wyjechał z pierwszego zakrętu jako lider – tym został zwycięzca poprzedniego wyścigu Hélio Castroneves, który popisał się brawurowym atakiem z trzeciego pola, wyprzedzając także Grahama Rahala.

Newgarden przystępował do wyścigu z siódmej pozycji, a w ciągu pierwszego okrążenia awansował o trzy lokaty – dwie z nich zawdzięczając kolizji, jaka miała miejsce pomiędzy dwoma pretendentami do tytułu. Scott Dixon próbował zablokować Willa Powera na hamowaniu do trzeciego zakrętu, przez co ten odbił się od ściany i przeciął oponę w samochodzie Dixona. Power zdołał dojechać do boksów, lecz jego samochodu nie udało się naprawić, a Dixon walczył o utrzymanie się na okrążeniu lidera, w czym pomogła neutralizacja.

Niemal cała stawka rozpoczynała wyścig na miękkich „czerwonych” oponach. Jednym z nielicznych, którzy założyli na pierwszy przejazd twarde „czarne” opony był Spencer Pigot. Dzięki temu kierowca Ed Carpenter Racing zaczął szybko przebijać się do przodu – w ciągu pięciu okrążeń przebił się on z 12. na 5. lokatę, skłaniając część zawodników do przyspieszenia swojego zjazdu do boksów – w tej grupie byli m.in. Rossi, Ryan Hunter-Reay, Hichcliffe, Marco Andretti i Tony Kanaan.

Gdy Kanaan opuszczał aleję serwisową po swoim zjeździe, zablokował on koła na hamowaniu do pierwszego zakrętu i uderzył w barierę z opon, wywołując drugą neutralizację dnia. Szczęście w tym momencie uśmiechnęło się do Newgardena, który zdołał zjechać do boksów tuż przed ich zamknięciem.

Czołówka, która utknęła na torze, musiała zjechać do boksów po wyjeździe samochodu bezpieczeństwa. Dotychczasowy lider Castroneves spadł przez to na 14. lokatę, a prowadzenie objął Newgarden, mając za sobą Eda Jonesa, który jako jedyny nie odbył jeszcze wizyty u mechaników.

Krótko po wznowieniu rywalizacji koniec miała szarża Spencera Pigota – zderzył się on z Takumą Sato i obaj kierowcy musieli wykonać dodatkowy postój na naprawę uszkodzeń. Szybko w dół spadał również Jones, aż w końcu zdecydował się on na zjazd na 33. okrążeniu.

Dzięki neutralizacji do walki znów włączył się Dixon. Lider klasyfikacji generalnej musiał zjechać na swój drugi serwis na 36. okrążeniu, lecz dzięki serii szybkich okrążeń, po całej sekwencji zjazdów znalazł się on na czwartym miejscu. Nowozelandczyk nie zdołał jednak dojechać do mety bez dodatkowego tankowania, które nadeszło na 24. okrążenia przed metą i znów pozbawiło Dixona miejsca w pierwszej dziesiątce.

Po wszystkich zjazdach na prowadzeniu pozostał Newgarden, który bez większej presji zmierzał do mety po swoje piąte zwycięstwo w karierze. Drugi na mecie Rossi zmniejszał stratę w trakcie ostatnich pięciu okrążeń, lecz konieczność oszczędzania paliwa na początku ostatniego przejazdu pozbawiła go możliwości nawiązania walki o zwycięstwo. Hinchcliffe jechał za to niezagrożony po trzecie miejsce.

Na mocnej czwartej pozycji wyścig ukończył Marco Andretti. Pokonał on Simona Pagenauda, który swój ostatni zjazd odbył najpóźniej ze wszystkich, lecz nie mógł wykorzystać przewagi większej ilości paliwa, bowiem utknął za skutecznie broniącym się Hunter-Reayem. Francuz znalazł w końcu sposób na Amerykanina na sześć okrążeń przed końcem, lecz było już zbyt późno na próbę przebicia się do przodu.

Siódme miejsce zajął Max Chilton, za którym uplasowali się Castroneves i Rahal. Dixon uzupełnił pierwszą dziesiątkę, dzięki czemu utrzymał trzypunktowe prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Kolejna runda IndyCar Series odbędzie się w ostatnią niedzielę lipca na torze Mid-Ohio.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Josef Newgarden   Team Penske 85 okr.
2 98 Alexander Rossi   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 1,8704
3 5 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 4,7020
4 27 Marco Andretti   Andretti Autosport w/Yarrow + 18,7408
5 1 Simon Pagenaud   Team Penske + 19,4274
6 28 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 27,3905
7 8 Max Chilton   Chip Ganassi Racing Teams + 28,3386
8 3 Hélio Castroneves   Team Penske + 28,9415
9 15 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 29,7668
10 9 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing Teams + 30,3369
11 7 Sebastián Saavedra   Schmidt Peterson Motorsports + 32,7668
12 83 Charlie Kimball   Chip Ganassi Racing Teams + 36,4821
13 21 JR Hildebrand   Ed Carpenter Racing + 52,8910
14 18 Esteban Gutiérrez D Dale Coyne Racing + 53,9858
15 14 Carlos Muñoz   AJ Foyt Enterprises + 57,2777
16 26 Takuma Sato   Andretti Autosport + 1:01,8457
17 4 Conor Daly   AJ Foyt Enterprises + 1:02,3752
18 20 Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
19 10 Tony Kanaan   Chip Ganassi Racing Teams + 2 okr.
20 19 Ed Jones D Dale Coyne Racing + 10 okr.
21 12 Will Power   Team Penske + 85 okr.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze