Sato zdobywa pole position do drugiego wyścigu w Detroit

Zwycięzca Indianapolis 500 Takuma Sato wywalczył swoje pierwsze od trzech lat pole position. Japończyk poprowadzi stawkę do drugiego wyścigu IndyCar Series na ulicach Detroit.

Kierowca Hondy o 0,3 sekundy poprawił ustanowiony wczoraj przez Grahama Rahala rekord toru Belle Isle Park. Z wynikiem 1:13,6732, rywalizujący w drugiej grupie kwalifikacyjnej Sato pokonał zwycięzcę sobotniego wyścigu oraz Jamesa Hinchcliffe’a, który drugi dzień z rzędu wystartuje z piątej pozycji.

O ile kwalifikacje drugiej grupy przebiegły bez większych przeszkód, pierwsza grupa miała możliwość pokonania tylko jednego szybkiego okrążenia, a to za sprawą czerwonej flagi, wywołanej przez Carlosa Muñoza, który rozbił się w drugim zakręcie.

Z dostępnego czasu najlepszy użytek zrobił zespołowy kolega Sato – Ryan Hunter-Reay – który ustawi się po zewnętrznej pierwszego rzędu. Amerykanin pokonał Hélio Castronevesa oraz Michaiła Aloszyna, który uzupełnił trzecią linię zespołu Schmidt Peterson Motorsports.

Dopiero ósme miejsce wywalczył lider klasyfikacji generalnej Scott Dixon, z 11. pola wystartuje aktualny mistrz serii Simon Pagenaud, a 14. był Alexander Rossi, który uderzył w ścianę na swoim szybkim okrążeniu.

To szósty triumf kwalifikacyjny w karierze Sato – ostatni raz stawał on na pole position w 2014 roku, również do niedzielnego wyścigu w Detroit.

Niedzielny wyścig rozpocznie się o godzinie 21:40 polskiego czasu.