Co się dzieje w kalendarzu IndyCar?

Kiedy ogłaszano kalendarz IndyCar Series na sezon 2016, jedną z pozycji był nowy wyścig na ulicach Bostonu, mający się odbyć w weekend tamtejszego dnia pracy.

Choć inicjatywa szybko zyskała wsparcie lokalnych organizacji i korporacji, a sprzedaż biletów była określana jako dobra, część lokalnych mediów i stowarzyszeń mieszkańców od początku obrała za cel zbojkotowanie wydarzenia, tworząc „Koalicję przeciwko IndyCar w Bostonie”, co ostatecznie doprowadziło do odwołania wyścigu z końcem kwietnia.

„Wydarzenie tej wielkości wymaga znacznego wsparcia ze strony miasta oraz stanu. O ile pokonaliśmy wiele przeciwności i spełniliśmy stawiane przed nami zadania, ostatnie wymagania co do wykorzystania terenów zalewowych tworzą dla nas dodatkowe wydatki, bez żadnej gwarancji tego, czy uda się przezwyciężyć problem. To pozostawiło nas bez żadnej innej opcji, jak odwołać wyścig w Bostonie i szukać innych możliwości” – mówił w tym czasie John Casey, prezes Grand Prix of Boston.

IndyCar zostało pozostawione w trudnej sytuacji, bowiem informacja o odwołaniu wydarzenia nie dotarła do serii przed jej opublikowaniem w mediach, dlatego nie było żadnego planu B. Seria szybko się jednak zorganizowała, znajdując potencjalne zastępstwo w dwóch klasycznych torach, które od dłuższego czasu nie gościły w kalendarzu – owalu Gateway Motorsports Park oraz drogowym torze Watkins Glen International.

Półroczna przepychanka z władzami i stowarzyszeniami mieszkańców na temat organizacji wyścigu na ulicach Bostonu wydaje się tracić jakikolwiek sens, kiedy w zaledwie dwa tygodnie osiągnięto porozumienie z torem Watkins Glen, który będzie gościć rundę IndyCar w dniach 1-4 września.

„Ogromne podziękowania należą się szefowi toru Michaelowi Printupowi i jego zespołowi za uczynienie tego wydarzenia rzeczywistością w tak krótkim okresie czasu” – komentował dyrektor rywalizacji IndyCar Jay Frye. „Watkins Glen ma wspaniałą wyścigową historię i jest torem, który pozwoli zademonstrować poziom rywalizacji i emocji naszej serii”.

Były tor Formuły 1 w ostatnich latach był znany jedynie z 6-godzinnego wyścigu IMSA SportsCar Championship oraz rundy NASCAR, lecz wcześniej był regularnym przystankiem dla IndyCar, a z kalendarza wypadł po 2010 roku. To drugi, po Road America, prawdziwy klasyk powracający w tym roku do kalendarza.

To jednak nie koniec historii, bowiem wczoraj lokalne media Indianapolis dotarły do pozwu złożonego przez IndyCar do sądu federalnego przeciwko Boston Grand Prix LCC oraz organizatorom ulicznego wyścigu Johnowi Caseyowi i Markowi Perrone.

Choć szczegóły pozwu są niejawne i stanowią tajemnicę IndyCar, w grę wchodzą duże pieniądze i zerwanie przez organizatorów umowy na organizację wyścigu do 2020 roku. O ile prawdopodobnie szybko nie dowiemy się, co z tego faktu wyniknie, po kilku niedoszłych wyprawach do Brazylii, Chin i Meksyku, oraz rozstaniu się z wybudowanym z myślą o IndyCar torem w Nowym Orleanie po zaledwie jednym wyścigu, seria przed tym sezonem przeszła kolejne zmiany organizacyjne i zaczynamy widzieć zmianę w filozofii działania – powrót na klasyczne tory oraz odbudowywanie zaufania fanów, którzy doprowadzili do pierwszego w historii wyprzedania biletów na wyścig Indianapolis 500.

R Data Wydarzenie Tor
1 13 marca Firestone Grand Prix of St. Petersburg Streets of St. Petersburg
2 2 kwietnia Desert Diamond West Valley Phoenix Grand Prix Phoenix International Raceway
3 17 kwietnia Toyota Grand Prix of Long Beach Streets of Long Beach
4 24 kwietnia Honda Indy Grand Prix of Alabama Barber Motorsports Park
5 14 maja Angie's List Grand Prix of Indianapolis Indianapolis Motor Speedway
6 29 maja 100th Running of the Indianapolis 500 Indianapolis Motor Speedway
7 4 czerwca Chevrolet Indy Dual in Detroit Raceway at Belle Isle Park
8 5 czerwca
9 11 czerwca Firestone 600 Texas Motor Speedway
10 26 czerwca Grand Prix of Road America Road America
11 10 lipca Iowa Corn 300 Iowa Speedway
12 17 lipca Honda Indy Toronto Streets of Toronto
13 31 lipca Honda Indy 200 at Mid-Ohio Mid-Ohio Sports Car Course
14 21 sierpnia ABC Supply 500 Pocono Raceway
15 4 września INDYCAR Grand Prix at The Glen Watkins Glen International
16 18 września GoPro Grand Prix of Sonoma Sonoma Raceway

Źródło: motorsport.com, motorsport.com, motorsport.com

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze