Pierwsze pole position Muñoza

Carlos Muñoz podniósł się po porażce z toru Indianapolis Motor Speedway i dwa tygodnie później na owalu w Texasie wywalczył swoje pierwsze pole position w IndyCar Series.

„Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się takiej prędkości” – mówił po kwalifikacjach Kolumbijczyk. „Sądziłem, że pojedziemy około 216 mph, ale byłem zadowolony z naszych czasów. To moje pierwsze pole position i bardzo się cieszę za cały zespół po tym, co nas spotkało na Indy”.

Kierowca Andretti Autosport był jednym z pierwszych, którzy pojawili się na torze w wylosowanej kolejności na swoje dwa okrążenia kwalifikacyjne. 24-latek pokonał je ze średnią prędkością 217,137 mph (349,448 km/h), co dało mu najlepszy rezultat kwalifikacyjny od czasu jego pierwszego wyścigu – Indianapolis 500 w 2013 roku – na starcie którego ustawił się na drugiej pozycji.

Muñoz jest drugim kierowcą Hondy, który wywalczył pole position w tym sezonie, pokonując najlepszego kierowcę Chevroleta – wicelidera klasyfikacji generalnej Scotta Dixona. Aktualny mistrz serii uzyskał średnią prędkość 216,901 mph, zapewniając sobie miejsce w pierwszym rzędzie na starcie.

Drugą linię utworzą kierowcy, którzy przejechali dwa okrążenia z identyczną średnią prędkością – Hélio Castroneves i Takuma Sato wpisali się w tabeli wyników z prędkością 216,740, lecz Castroneves był na linii mety o 0,0001 sekundy szybciej od Japończyka i to on ustawi się na trzecim polu. Zespół A.J. Foyt Enterprises ma jednak powody do zadowolenia z postawy Sato – to ich najlepszy wynik kwalifikacji w Texasie od 1998 roku, kiedy Billy Boat zakwalifikował się na drugim polu i dzień później stanął na najwyższym stopniu podium.

Lider klasyfikacji generalnej Simon Pagenaud wystartuje do wyścigu z szóstej pozycji, a zwycięzca Indianapolis 500 Alexander Rossi był dziewiąty.

Dziewiąta runda tegorocznego sezonu IndyCar Series odbędzie się przy sztucznym oświetleniu – kierowcy wyruszą do rywalizacji na dystansie 248 okrążeń o 2:50 polskiego czasu.