Rak i Lemanek podzielili się zwycięstwami na Rudskogen, Libront pozostaje liderem

Na norweskim Rudskogen Motorsenter wyścigi trzeciej rundy kwalifikacji do Porsche Esports Sprint Challenge Poland wygrali Michał Rak z Apex One oraz reprezentujący Drago Racing Przemysław Lemanek, który zdobył najwięcej punktów podczas dnia wyścigowego. Na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej przed finałową rundą znajduje się kolejny z zawodników Apex One Daniel Libront.

Tor w Rakkestad nie należy do najbardziej znanych w środowisku simracingowym. Pojawienie się na platformie iRacing pod koniec 2022 roku jako dostępny dla wszystkich użytkowników sprawiło, że coraz większe grono pasjonatów wirtualnej rywalizacji zaczęło poznawać ten wyjątkowy obiekt.

Krótka, ale techniczna nitka sprawiały, że w kwalifikacjach można było się spodziewać małych różnic - tak też było w praktyce. Pole position do głównego wyścigu zdobył Michał Rak (Apex One 2) pokonując Przemysława Lemanka (Drago Racing) o zaledwie trzydzieści cztery tysięczne sekundy.

Zawodnicy wyjątkowo rozpoczynali wyścigi ze startu lotnego. Perfekcyjnie wykorzystał to Rak uciekając na pierwszych metrach od Lemanka. Początkowo naciskał na niego Jakub Kwiatkowski, ale odpuścił gaz przed pierwszym dohamowaniem.

Na drugim kółku Lemanek wykorzystał mały błąd lidera, samemu obejmując prowadzenie. Chwilę później zwolnił lider klasyfikacji generalnej Daniel Libront (Apex One) spadając z czwartej pozycji na ósmą.

Rak pozostawał relatywnie blisko Lemanka, dzięki czemu w połowie wyścigu był w stanie wykorzystać przestrzelone dohamowanie simracera Drago Racing, przez co zawodnik Apex One ponownie objął prowadzenie. Za plecami trzeciego Kwiatkowskiego toczył się zacięty bój o czwartą lokatę. Podczas piętnastego okrążenia Adam Kotarski (IMPULSE RACING) zachował zimną krew i po krętej sekcji obronił się przed zakusami Patryka Witkowskiego (Apex One 3).

Jedyny większy incydent miał miejsce na koniec siedemnastego okrążenia. Bartłomiej Kędzia spóźnił hamowanie próbując wyprzedzić Kamila Karusia (Gandzia Racing Team). Na swoje nieszczęście dodatkowo się obrócił tracąc dużo więcej czasu niż konkurent.

Mimo usilnych prób w końcówce, Przemysław Lemanek nie dał rady przeprowadzić ataku dającego mu zwycięstwo. To trafiło w następstwie do Michała Raka.

Do drugiego wyścigu z pierwszej pozycji ruszał dziesiąty na mecie pierwszego Albert Sołoduszkiewicz. Za jego plecami było aż pięciu zawodników Apex One. Sołoduszkiewicz był w stanie powtórzyć start Raka i spokojnie wszedł w pierwszy zakręt. Zdecydowanie mniej spokojniej było za jego plecami. Przepychanka Libronta z Kotarskim skończyła się posłaniem tego drugiego głęboko poza linię wyścigową oraz piruetem na poboczu.

Kilka zakrętów dalej doszło do kolejnego spięcia, tym razem Witkowskiego z Kwiatkowskim. Najlepiej cały ten chaos wykorzystał z zawodników czołówki Lemanek przebijając się z dziewiątego miejsca na czwarte na dystansie jednego pełnego okrążenia. By dokonać kolejnego postępu musiał jednak chwilę zaczekać, szersza linia przejazdu Libronta pozwoliła liderowi Grand Prix Series wskoczyć na trzecie miejsce.

Sołoduszkiewicz w początkowej fazie wyścigu wypracował sobie przewagę nad drugim Mateuszem Grzonką (Apex One 2). W środkowej części rywalizacji Grzonka zaczął doganiać lidera, ale równie szybko, jak on znalazł się na tylnym zderzaku Sołoduszkiewicza, za nim znalazł się Lemanek. Z trybu ataku kierowca jednego z licznych czarno-białych Porsche musiał przejść szybko do defensywy. Grzonka ułatwił jednak zadanie Lemankowi blokując koła podczas dziesiątego okrążenia spadając jednocześnie za swojego team-partnera Libronta.

Lider miał teraz za sobą dwóch czołowych kierowców sezonu. Sołoduszkiewicz robił co mógł, aby utrzymać się na swojej lokacie. Musiał jednak karnie zwolnić, przez co Lemanek z Librontem przemknęli przed jego zielono-czarne auto.

Podczas pierwszego wyścigu rundy Lemanek dwoił się i troił, by móc przeprowadzić atak dający mu wygraną. Teraz to on był celem dla Daniela Libronta. Scenariusz powtórzył się jednak jeżeli chodzi o końcowy wynik - lider wytrzymał presję, przez co Przemysław Lemanek wygrał swój drugi wyścig w cyklu.

Zawodnik Drago Racing zdobył najwięcej punktów podczas zmagań na Rudskogen. W klasyfikacji generalnej zajmuje czwarte miejsce, a to dlatego, że nie jechał pierwszej rundy, a do końcowego wyniku i tak liczą się trzy najlepsze starty, przez co jeżeli Lemanek pojawi się na finałowych zmaganiach oraz utrzyma taką formę, to będzie w idealnej sytuacji by wygrać całe kwalifikacje. Spośród zawodników, którzy wystartowali we wszystkich eliminacjach prowadzi Daniel Libront przed Michałem Rakiem oraz Adamem Kotarskim.

Finałowe zmagania odbędą się w najbliższą środę 8.11.22023 r o godz. 20:00 na Virginia International Raceway. Transmisja na antenie Motowizji oraz kanale Ragnar Simulator na YouTubie.

Więcej informacji i tabela z wyniki na www.porscheesports.pl.

Organizatorem i promotorem Porsche Esports Sprint Challenge Poland 2023 jest Ragnar Simulator. Sponsorem głównym wydarzenia jest Porsche Polska. Patronami medialnymi są Onet, Przegląd Sportowy, Motowizja, Rally and Race, Światwyścigów.pl. Partnerem technicznym serii jest iRacing.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze