ORLEN Team i Kuba Przygoński na ulicach Krakowa

Trwa odliczanie do rozpoczęcia VERVA Street Racing. Największe w Polsce święto motoryzacji odbędzie się 8 września w Krakowie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. możliwość obejrzenia samochodów Kuby Przygońskiego oraz jego mistrzowskiej jazdy w kategoriach drift, cross country i rallycross.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji VERVA Street Racing będzie ukazanie rozwoju motoryzacji na przestrzeni 100 ostatnich lat, nawiązując tym samym do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć zarówno klasyczne pojazdy, najważniejsze kultowe maszyny uznawane za kamienie milowe przemysłu motoryzacyjnego oraz najnowocześniejsze auta z napędem elektrycznym.

Sportowe emocje zapewnią najlepsi kierowcy i motocykliści z Polski i ze świata, m.in. zespoły ORLEN Team oraz Akademii ORLEN Team. Pokazy i wyścigi odbywać będą się w Strefie Akcji, a wszystko zostanie podzielone na kilka bloków tematycznych m.in. drift, FMX, cross country, rallycross, wyścigi GT, NASCAR, czy motocross.

W pokazach udział weźmie zawodnik ORLEN Team - Kuba Przygoński, najszybszy polski kierowca tegorocznej edycji Rajdu Dakar, gdzie ostatecznie zajął 5. miejsce w kategorii samochodów. Poprzedni sezon – 2017 – zakończył na 2. miejscu w Pucharze Świata FIA Cross-Country oraz zdobył tytuł Mistrza Polski w Driftingu.

Mistrzowie kontrolowanych poślizgów

Pokazy driftu to jedna z najbardziej efektowych atrakcji . Podczas driftu wymagane jest zerwanie przyczepności kół z nawierzchnią. W rywalizacji nie liczy się czas, ale najbardziej widowiskowa i jednocześnie precyzyjna jazda pod dużymi kątami wychylenia.

W ramach tego bloku zobaczymy czołówkę polskich kierowców m.in. Kubę Przygońskiego z ORLEN Team jeżdżącego Toyotą GT86 o mocy przewyższającej 1000 KM, Olę i Mateusza Fijałów z STW w Nissanie 200SX oraz reprezentantów zespołu PROJEKT86 – Pawła Bednarczyka i Ariela Jańczyka.

Cross country w wykonaniu ORLEN Team

VERVA Street Racing to również możliwość zobaczenia samochodów i czołowych kierowców startujących w Pucharze Świata Cross Country. Najbardziej utytułowanym polskim zespołem jest ORLEN Team, który funkcjonuje nieprzerwanie od 1999 roku. Zespół startuje w rajdach rangi Mistrzostw Świata i Pucharu Świata, które są równocześnie przygotowaniem do kluczowego i najbardziej prestiżowego rajdu terenowego na świecie, jakim jest Dakar. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Kuba Przygoński (kierowca rajdowy), Adam Tomiczek i Maciej Giemza (motocykliści). W ramach pokazów cross-country zobaczymy m.in. Miroslava Zapletala w Fordzie F150 oraz Kubę Przygońskiego jeżdżącego MINI John Cooper Works Rally.

Kompakty na sterydach

Rallycross to jedna z najbardziej widowiskowych i emocjonujących dyscyplin sportów motorowych. Wyścigi te rozgrywane są na zamkniętym torze o mieszanej nawierzchni – częściowo asfaltowej a częściowo szutrowej. Pojazdy bazują na popularnych modelach aut takich jak Ford Fiesta, Citroen DS3, VW Polo, Peugeot 208 czy Audi A1. Daleko im jednak do seryjnych wersji. Turbodoładowane silniki o zwiększonej mocy, ogromne spoilery i wyczynowe konstrukcje sprawiają, że samochody wyglądają, jakby były na sterydach. W bloku rallycross zobaczymy m.in.: Kubę Przygońskiego w Skodzie Fabii Proto, Arona Domżałę w Fordzie Fiesta Proto oraz Andiego Manciniego w Fiacie 500.

Polska szkoła motocrossu

Na VERVA Street Racing zobaczymy motocyklistów startujących w Mistrzostwach Świata w rajdach cross country i w rajdzie Dakar. Oprócz utytułowanych zawodników ORLEN Team – Macieja Giemzy, Adama Tomiczka, Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora – zaprezentuje się czołówka polskich zawodników młodego pokolenia z Akademii ORLEN Team.

W ramach Akademii ORLEN Team zawodnicy otrzymują wsparcie merytoryczne w postaci profesjonalnych treningów pod okiem najlepszych trenerów w Polsce i na świecie, a także dostęp do wiedzy doświadczonych zawodników ORLEN Team oraz wyczynowych motocykli, które otrzymują młodzi uczestnicy projektu.

Do Akademii ORLEN Team na dany sezon kwalifikuje się pięciu najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski MX z poprzedniego sezonu w klasach: 65 cm3, 85 cm3 i Junior 125 plus dwie tzw. „dzikie karty”. Podczas 9. edycji VERVA Street Racing Akademię ORLEN Team reprezentować będą Maksymilian Chwalik, Artur Gałuszka, Mikołaj Stasiak, Wiktor Sobiech, Cezary Lewko, Joanna Miller, Piotr Kajrys oraz Dawid Zaręba.

Tegoroczna edycja VERVA Street Racing odbędzie się w sobotę 8 września w Krakowie na ul. Stanisława Lema i w Parku Lotników Polskich. Start wydarzenia o godzinie 13.00. Inicjatorem i organizatorem projektu jest PKN ORLEN. Wstęp wolny.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league