Na gokartach w świetle reflektorów

Jeżeli ktoś ma wyścigi za poważny sport bez poczucia humoru, to z pewnością nie słyszał o imprezie, która pomogła niektórym wypełnić pustkę w długiej wakacyjnej przerwie w polskich wyścigach. Mowa o II Turnieju o Złote Kalesony by Klima-Raflik.

Choć nazwa wydarzenia może budzić śmiech, już pierwsza edycja turnieju przyciągnęła kilkunastoosobową stawkę kierowców, dziennikarzy i fascynatów wyścigów. Wtedy najlepszy był Konrad Tadla, lecz Mistrz Polski klasy DN8-1 nie przystąpił do obrony miana najlepszego, a to oznaczało konieczność wyłonienia nowego zwycięzcy (pełną listę zgłoszeń znajdziecie tutaj).

Turniej, za którego inicjatywą stoją nasi przyjaciele z BieRni Motorsport, po raz drugi miał miejsce na torze Poznań Indoor Karting i swoją organizacją mocno nawiązywał do idei wyścigów klubowych. Po wyłonieniu najszybszych zawodników w drodze czasówki, byli oni dzieleni na grupy, zgodne z pojemnością toru, i w nich kwalifikowali się do swoich wyścigów finałowych.

Bardzo szybko okazało się, że jedną z głównych ról w sierpniowych zawodach będzie odgrywać Patryk Gerber, który zaledwie dzień wcześniej obchodził swoje urodziny. W szybkiej jeździe z pewnością nie przeszkadzał mu młody wiek i związana z tym niska waga. Poznaniak bez problemu przebił się do Finału A i wywalczył do niego pole position, choć do końca wyzwanie narzucał mu Przemek Górecki z BieRni Motorsport (którego urodziny przypadały na kolejny dzień).

Górecki popisał się lepszym startem i początkowo objął prowadzenie, lecz Gerber nie chciał pozostawiać takiego stanu rzeczy i stopniowo odrabiał straty, a następnie zdecydował się na odważny atak na pierwszą pozycję, który dał mu prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Wytrącony z równowagi Górecki stracił też drugą lokatę i przyjechał na metę trzeci, za Krzysztofem Czechakiem z RALLY and RACE.

„Oczywiście, prestiż tego wydarzenia jest mały, ale miałem niczego sobie rywali” – komentował po zakończeniu turnieju Gerber. „Ścigali się tu zawodnicy WSMP, Mistrzowie Polski i szybcy kierowcy z wirtualnych wyścigów. To niesamowite wygrać z ludźmi, których jeszcze do niedawna bardzo podziwiałem. Jestem niesamowicie podekscytowany i szczęśliwy!”

„Start zepsułem, choć zawsze wydawało mi się to moja dobrą stroną. Szybko znalazłem się za Przemkiem [Góreckim] i starałem się wyprzedzić. Mieliśmy mały incydent, przez który stracił dystans i nawiązaliśmy ostrą walkę. Miło go widzieć obok na podium. Później dojechałem bardzo szybko od reszty i kontrolowałem przewagę, ciesząc się jazdą na czele”.

Czwarty na metę przyjechał Robert Rosochowicz, pokonując finalistę GT Academy Nikodema Wiśniewskiego, Piotra Piaskowskiego i Łukasza Janiaka.

W finale B najlepszy był Tymon Borusiński, który przyjechał na metę przed Przemysławem Niewiadomskim i Maciejem Garsteckim, a w finale C triumfował Łukasz Rawecki, pokonując Marcina Janińskiego i Tomasza Biernata.

Rywalizacja o złote kalesony ponownie spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Życie w polskich wyścigach przez większość czasu toczy się na Torze Poznań, lecz raz na jakiś czas warto spotkać się po drugiej stronie Warty, by rywalizować w dużo mniej napiętej atmosferze i o dużo mniejszą stawkę. Kolejna edycja wydarzenia jest zapowiadana na październik, już po sezonie wyścigowym.

Pozytywnie o wyścigach wypowiedział się również jeden z organizatorów Tymon Borusiński: „Jako organizatorzy zawodów chcemy pogratulować wszystkim uczestnikom godnej postawy i coraz lepszego tempa. Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosły oczekiwane efekty i mimo pewnych nieuniknionych mankamentów, turniej można uznać za udany. Szczególne podziękowania dla Klima-Raflik za finansowe wsparcie eventu oraz dla Freeflycenter za upominki dla uczestników, jak również dla załogi gospodarza zawodów, Poznań Indoor Karting za bezpieczne ich przeprowadzenie. Dzięki klasie uczestników mieliśmy okazję oglądać naprawdę zacięte, prawdziwe wyścigi do ostatnich metrów. Mamy nadzieję, że w jeszcze większym gronie zobaczymy się na kolejnej edycji zawodów!”

FINAŁ A
1. Patryk Gerber (1. best lap)
2. Krzysztof Czechak
3. Przemek Górecki (2. best lap)
4. Robert Rosochowicz
5. Nikodem Wisniewski
6. Piotr Piaskowski
7. Łukasz Janiak

FINAŁ B
8. Tymon Borusiński (3. best lap)
9. Przemo Niewiadomski
10. Maciej Garstecki
11. Maksymilian Jakób
12. Robert Hudziak
13. Darek Tomaszkiewicz
14. Piotr Dziatkowiak

FINAŁ C
15. Łukasz Rawecki
16. Marcin Janinski
17. Tomasz BieRni Biernat
18. Przemek Biernat
19. Karol Maj
20. Tomasz Bogacz

Galeria:

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league