Mattias Ekström powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej, dzięki trzeciemu z rzędu zwycięstwu w Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Aktualny mistrz serii pokonał na torze Hockenheim Johana Kristofferssona i Timmy’ego Hansena.

Ekström powtórzył tym samym swój ubiegłoroczny sukces na torze, który w ten sam weekend gościł inaugurację sezonu Deutsche Tourenwagen Masters, w której Szwed również brał udział. Kierowca własnego zespołu EKS nie był faworytem do zwycięstwa – po dwudniowych kwalifikacjach plasował się zaledwie na czwartym miejscu, bez ani jednego wygranego biegu.

W niedzielny poranek tor Hockenheim był jednak bardzo śliski, z uwagi na wcześniejsze opady deszczu. W takich warunkach Ekström odnalazł się najlepiej ze wszystkich i sięgnął po zwycięstwo w swoim półfinale, a w finale już w pierwszym zakręcie wyprzedził ruszającego z pole position Kristofferssona i pomknął po pewne zwycięstwo.

„To wspaniałe uczucie zwyciężać tu, na Hockenheimring, na oczach tysięcy fanów DTM i rallycrossu” – powiedział Ekström. „W piątek i w sobotę mieliśmy trochę problemów z dotrzymaniem kroku konkurencji. Niestety, z uwagi na moje zaangażowanie zarówno w serię rallycrossową, jak i w wyścigi serii DTM, nie byłem w stanie spędzić z zespołem odpowiednio dużo czasu i pomóc im rozwiązać trudne sprawy. Jednak chłopaki – pracując również w nocy – poprawiły co należy i po raz kolejny wykonały świetną robotę”.

Kristoffersson przyjechał na metę niecałą sekundę za Ekströmem i prawie dwie przed kolejnym w stawce Hansenem. W finale nie najlepiej wypadł Petter Solberg, który zajął czwarte miejsce. Dwukrotny mistrz świata utknął za Sébastienem Loebem, który jako jedyny zaryzykował start na „deszczowych” oponach. Taki ruch dał Francuzowi przewagę na starcie, lecz później wyraźnie odstawał tempem od czołówki i przyjechał na metę piąty, jedynie przed Toomasem Heikkinenem.

Solidne występy zaliczyli siódmy TImo Scheider i ósmy Kevin Hansen. Obaj stracili swoje szanse na przejście do finału, zostając uwikłanym w swoich półfinałach w incydenty innych kierowców.

W klasyfikacji generalnej po trzech rundach prowadzi Ekström, z 16-punktową przewagą nad Kristofferssonem. Solberg pozostał trzeci, a na czwarte miejsce awansował Loeb, wyprzedzając Timmy’ego Hansena.

Kolejna runda WRX odbędzie się już w weekend 13-14 maja w belgijskim Mettet.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race