Wytrzymałość opon letnich – kiedy kupić nowe ogumienie?

Mogłoby się wydawać, że w ciągu całego roku jazdy autem, to opony zimowe szybciej się zużywają ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Opony letnie muszą jednak zmagać się zarówno z rozgrzanym asfaltem, jak i ulewnymi deszczami. Dla bezpieczeństwa jazdy warto wiedzieć, kiedy przychodzi czas na zakup nowego ogumienia.

Kondycja opon w Twoim samochodzie przekłada się zarówno na przyczepność podczas jazdy, jak i drogę hamowania. Zatem, żeby podróżować na co dzień bezpiecznie, warto monitorować stan opon. Sprawdź, po czym poznasz, że Twoje opony letnie są już zużyte i czym się kierować przy zakupie nowego ogumienia.

Kiedy trzeba wymienić opony letnie?

Używając na zmianę opony letnie i zimowe, można sugerować się datą zakupu, pod warunkiem, że mowa o nowym ogumieniu. W praktyce jednak na zużycie opon wpływa szereg czynników, dlatego przede wszystkim należy regularnie monitorować stan opon w swoim aucie. Możesz to zrobić, chociażby przy okazji wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym, kiedy zmieniasz opony sezonowe, ale jeśli np. masz opony całoroczne, obowiązek sprawdzenia stanu ogumienia należy wyłącznie do Ciebie. Jak zatem poznać, że opony są już zużyte? Wystarczy poszukać charakterystycznych objawów, takich jak:

 • głębokość bieżników – wskazówka, którą znajdziesz w każdym poradniku dotyczącym ogumienia w samochodzie. Minimalna głębokość bieżnika unormowana jest nawet w przepisach prawa i wynosi 1,6 mm. Producenci opon zalecają jednak wymianę zużytego ogumienia, kiedy głębokość jest mniejsza niż 3 mm. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowany bieżnik wydatnie wpływa na przyczepność i komfort jazdy zwłaszcza po mokrej nawierzchni.
 • starty profil opony – duży wpływ na zużycie ogumienia ma styl jazdy kierowcy. Jeśli koła poddawane są często przeciążeniom, np. przy ostrych zakrętach czy częstej jeździe po nieutwardzonej nawierzchni, czasami nie trzeba nawet mierzyć głębokości bieżnika, gdyż już boki opon będą wyraźnie wytarte.
 • wybrzuszenia i pęknięcia – kolejny oczywisty symptom tego, że czas najwyższy na zakup nowych opon. Każda tego rodzaju usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze.
 • regularnie spadające ciśnienie w oponach – w większości aut poziom ciśnienia w kołach monitoruje komputer, który niezwłocznie powiadamia kierowcę o wszelkich zmianach tego parametru. Nawet nieduże ubytki powietrza w dłuższych odstępach czasu mogą być oznaką pogarszającego się stanu opony, która zaczyna być nieszczelna.
 • gorsza przyczepność – żeby stwierdzić, że opony muszą zostać wymienione, nie trzeba nawet dokładnie ich oglądać. Czasami można to odczuć za kierownicą. Główną oznaką będzie gorsza przyczepność oraz częstsze piski, np. podczas ruszania bądź skręcania.
 • wibrowanie kierownicy – wibrująca kierownica może być oznaką kilku usterek, począwszy od paska klinowego. Jednak, jeśli poczujesz drżenie podczas jazdy, warto sprawdzić także ogumienie auta.
 • nierówne zużycie bieżnika – poza ścierającym się bieżnikiem, symptomem gorszego stanu ogumienia może być również nierównomierne zużycie opon. Do takich przypadków dochodzi najczęściej, kiedy przy okazji zmiany opon na letnie, pracownicy zakładu nie stosują odpowiedniej rotacji, zamieniając przednie i tylne opony miejscami. Każde koło z osobna należy też monitorować, kiedy nie korzystasz z jednolitego kompletu ogumienia.

jakie opony letnie

Jak wybrać nowe opony letnie?

Jeśli dostrzeżesz w swoim samochodzie opisane powyżej objawy, najprawdopodobniej czas na zakup nowego ogumienia. Nie każdy jednak dokładnie wie, jakie opony letnie wybrać do swojego pojazdu. Pierwszym problemem może być rozmiar opony. Te oczywiście mogą mieć różną szerokość oraz profil, dlatego w pierwszej kolejności warto sprawdzić, jakie opony letnie będą pasować do Twojego samochodu. Szczęśliwie nawet jeśli nie znasz się dobrze na motoryzacji, w kwestii opon sytuacja jest dość prosta, ponieważ producenci oraz sprzedawcy stosują jednolite opisy opon. Za przykład niech posłużą nam opony letnie 225/50 R17. Co mówi oznaczenie opony 225/50 R17? Otóż całkiem sporo:

 • 225 to liczba oznaczająca szerokość opony w milimetrach. Zatem opony 225/50 R17 mają szerokość 22,5 cm.
 • 50 to stosunek wysokości bocznej ściany opony do jej szerokości, wyrażony w procentach. W tym przypadku wysokość bocznej ściany stanowi 50% szerokości opony.
 • Litera "R" w naszym przykładzie opony 225/50/R17 wskazuje na typ opony. W tym przypadku jest to popularna opona radialna, jaką zazwyczaj stosuje się w większości samochodów osobowych.
 • Ostatnia liczba z części 50 R17 określa średnicę felgi w calach, do której ta opona jest przeznaczona. W tym przypadku opona jest przeznaczona do felg o średnicy 17 cali.

jakie opony letnie wybrać

Wiesz już, co oznacza symbol opony letnie 225/50 R17, ale gdzie go szukać, żeby wiedzieć, jakie opony letnie wybrać? Oznaczenie dotyczące opon znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu, na tabliczce znamionowej oraz z boku bieżącej opony.

O czym jeszcze warto pamiętać, kupując opony letnie, które będą jeździć po polskich drogach? Przede wszystkim warto postawić na jakość i kupować produkty renomowanych producentów. Dobrej jakości ogumienie wpływa na komfort jazdy, bezpieczeństwo oraz inne aspekty, jak chociażby hałas podczas jazdy. Ponadto zwróć uwagę na opinie innych użytkowników i dokonaj optymalnego wyboru dla swojego auta.

ile kilometrów wytrzymują opony letnie

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze