Audi Sport GmbH: spojrzenie na 40 lat historii

Dziś mija 40. rocznica powstania spółki Audi Sport GmbH, która wyewoluowała z quattro GmbH. Na początku lata Audi rozpoczęło obchody tej rocznicy równocześnie z 24-godzinnym wyścigiem na torze Nürburgring i wystawą w zakładzie w Neckarsulm. W najbliższą sobotę (14 października) w Audi Forum Neckarsulm odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z ciekawymi spojrzeniami na tę odnoszącą sukcesy od 40 lat spółkę zależną.

quattro GmbH powstało w 1983 r., a w 2016 r. zmieniło nazwę na Audi Sport GmbH: dziś spółka zależna należąca w całości do AUDI AG jeszcze silniej niż kiedykolwiek buduje sportowy i wyjątkowy wizerunek marki. „Z dumą patrzymy na minione 40 lat i chcemy być jeszcze silniejsi w przyszłości. W tym celu będziemy selektywnie rozszerzać naszą gamę modeli i ofertę usług wraz z AUDI AG. Rekordy sprzedaży z ostatnich lat wyraźnie podkreślają nasze ambicje” – mówi Rolf Michl, dyrektor zarządzający Audi Sport GmbH.

Wzmocnienie więzi z klientami i fanami przez bezpośredni kontakt

14 października 2023 r. w Audi Forum Neckarsulm i jego okolicach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z ciekawym programem rozrywkowym i informacyjnym. Od godziny 11 Audi Sport GmbH i AUDI AG zorganizują dzień otwarty na terenie fabryki w Neckarsulm. Pracownicy wykorzystają ten jubileuszowy rok, by udzielić klientom i fanom szczegółowych informacji, jeszcze bardziej wzmacniając więź z nimi przez bezpośredni kontakt.

Członkowie rodziny Audi Sport, tacy jak Steffen Bamberger, szef działu rozwoju technicznego w Audi Sport GmbH, i Wolfgang Schanz, szef produkcji w Böllinger Höfe, przedstawią interesujące informacje na temat prac rozwojowych i produkcji pojazdów. Wyjątkowych wrażeń i ciekawostek dostarcza również trwająca od połowy czerwca wystawa „40 lat Audi Sport GmbH – Fascynacja spotyka się z wydajnością”. Chętni będą mieli okazję odbyć wycieczkę po sąsiednim zakładzie produkcyjnym Böllinger Höfe, który jest częścią zakładu w Neckarsulm. Audi Sport GmbH produkuje tam swój pierwszy w pełni elektryczny model RS, Audi RS e-tron GT1, a także wyczynowy samochód sportowy Audi R8, wykorzystując połączenie innowacyjnych technologii i sprawdzonego rzemiosła.

Na wystawie nie zabraknie również historycznych i aktualnych modeli z bogatego portfolio Audi Sport GmbH. Szczególną atrakcją jest prototyp Audi S1 e-tron quattro Hoonitron z napędem na wszystkie koła, który został zaprezentowany w 2022 r. Ten czysto elektryczny one-off jest nową interpretacją oryginalnego quattro z wczesnych lat 80-tych. Ponadto odnoszący sukcesy kierowcy wyścigowi Audi Sport, Rinaldo „Dindo” Capello i Luca Engstler będą obecni na scenie, by porozmawiać, a także rozdać autografy i zrobić sobie selfie z fanami.

Zróżnicowane uroczystości przed dużą publicznością

Rocznicowe wydarzenia, upamiętniające 40-lecie Audi Sport GmbH, rozpoczęły się w maju przed licznie zgromadzoną publicznością. Cztery samochody Audi R8 LMS o legendarnej stylistyce przyciągnęły uwagę około 235 tysięcy fanów podczas 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring. Wyraziste projekty samochodów wyścigowych GT3 na nowo zinterpretowały niezapomniane historyczne malowania Audi z wyścigów torowych i rajdów. Publiczność zachwycił pokaz dawnych i obecnych modeli RS, w tym Audi S1 e-tron quattro Hoonitron.

Sześć tygodni po pojawieniu się na torze Nürburgring, Audi kontynuowało projekt „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość” z nowymi barwami na 24-godzinnym wyścigu Spa 2023. Samochody R8 LMS zajęły również czołowe miejsce w Belgii pod względem wyników na torze: marka zdobyła prestiżowe trofeum „Coupe du Roi” jako najlepszy producent w wyścigu, który jest największym na świecie wyścigiem GT3 i odbywa się na słynnym torze Grand Prix w Spa. Podczas Family Day zorganizowanego w Böllinger Höfe 8 lipca, dziesiątki tysięcy ludzi poznało Audi Sport GmbH jako szczególnie dynamiczną część marki, co obejmowało na przykład przejażdżki samochodem wyścigowym Audi R8 LMS i prototypem RS Q e-tron na Rajd Dakar.

Sprzedażowe rekordy dzięki przyszłościowej strategii marki

Audi RS e-tron GT ice race edition, które zostało zaprezentowane we wrześniu 2023 r., jest teraz najważniejszym punktem programu modelowego. Limitowana do 99 sztuk specjalna edycja pierwszego w pełni elektrycznego modelu RS ucieleśnia nowy, innowacyjny wyraz zindywidualizowanej koncepcji. Wraz z piętnastoma innymi modelami o wysokich osiągach, RS e-tron GT reprezentuje szeroką gamę modeli. Jest to wynik największej jak dotąd inicjatywy modelowej Audi Sport GmbH, która została uruchomiona w 2019 r.

Sukcesy sprzedażowe ostatnich lat potwierdzają słuszność strategii Audi Sport GmbH. Po 2021 r. firma ponownie osiągnęła rekord sprzedaży w 2022 r., sprzedając 45 515 pojazdów. Oznacza to wzrost o 15,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Oprócz rozwoju i produkcji modeli o wysokich osiągach, Audi Sport GmbH działa w trzech innych obszarach biznesowych: personalizacji pojazdów (Audi exclusive, wyposażenie Audi Sport), Audi collection (wysokiej jakości kolekcje lifestyle, sklepy Audi) oraz sporty motorowe (wyścigi fabryczne i dla klientów).

Od powstania nazwy firmy i jej początków jako quattro GmbH, przez pionierskie gamy modeli, takie jak Audi RS 6 Avant i ciekawe atrakcje, jak kabriolet Audi dla dzieci, po wysoce wszechstronny zakład Böllinger Höfe i największe portfolio modelowe w dotychczasowej historii spółki zależnej Audi – te i inne aspekty i kamienie milowe zostały podkreślone w zbiorze 40 faktów na 40 lat Audi Sport GmbH.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze