Koenigsegg wystartuje w wyścigach

Szwedzki producent samochodów Koenigsegg pobudza wyobraźnię fanów motoryzacji jak mało który. Miłośnicy wyścigów dotychczas nie mieli większej styczności z marką, lecz to może się zmienić.

Założyciel i właściciel marki Christian von Koenigsegg odebrał podczas Gali FIA w Baku nagrodę Prezydenta FIA za innowacyjność. Szwed został uhonorowany za swoje życiowe osiągnięcia, które obejmują chociażby technologię napędu bezpośredniego direct-drive czy pneumatyczną głowicę silnika Freevalve.

Odbierając nagrodę z rąk Mohammeda Ben Sulayema, Koenigsegg zadeklarował przystąpienie do wyścigów GT: „Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością przystąpienia w przyszłości do wyścigów GT”.

Koenigsegg w swojej historii zbudował jeden samochód wyścigowy – Koenigsegg CCGT GT1 Competition Coupé, który miał wystartować w wyścigu 24 godziny Le Mans. Przepisy grupy GT1 zostały jednak zmienione, zabraniając monokoków z włókna węglowego i zwiększając minimum rocznej produkcji dla marek. Wobec nowych regulacji Koenigsegg był zmuszony porzucić projekt jeszcze przed wyścigowym debiutem.

Dokładne zamiary Koenigsegga są obecnie nieznane. Grupa GT1 już nie istnieje, a niemal wszystkie profesjonalne wyścigi GT toczą się w autach GT3, gdzie obowiązuje znacznie większa swoboda techniczna. Dla uzyskania międzynarodowej homologacji FIA wymagane jest jednak zbudowanie dwudziestu egzemplarzy samochodu wyścigowego w przeciągu dwóch lat.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze