Wolff: Jedenasty zespół w F1 tworzy problemy związane z bezpieczeństwem

Szef Mercedesa Toto Wolff stwierdził, że jedenasty zespół w stawce Formuły 1 wprowadzałoby dodatkowe ryzyko bezpieczeństwa, dodając, że 22 szybkie samochody na torze wyścigowym może być przesadą.

FIA w tym roku otworzyła proces rekrutacji nowych zespołów zainteresowanych dołączeniem do stawki. Najczęściej w tej sprawie wymienia się partnerstwo Andrettiego i Cadillaca. Obecnym zespołom nie podobał się pomysł nowej stajni, ponieważ to oznaczałoby podział nagród za sezon na więcej części i – w efekcie – mniejsze wpływy do budżetu.

Choć zespoły są przeciwne, w nieco innym tonie wyraził się ostatnio prezydent FIA Mohammed Ben Sulayem, który stwierdził, że nie widziałby możliwości odrzucenia zespołu wspieranego przez General Motors.

„Nie mamy wglądu w to, kto złożył wnioski i jakie są propozycje” – powiedział Wolff. „Wszyscy interesariusze, a głównie FIA i FOM, którzy decydują o wejściu [nowego zespołu], ocenią, czy propozycja jest korzystna dla F1, co nam przyniesie pod względem marketingu i zainteresowania, a także czy chcą myśleć o wprowadzeniu takiej stajni”.

„Nasze stanowisko było bardzo jasne – niech ten ktoś kupi zespół. Jest wiele konsekwencji. Jeśli spojrzymy na sesje kwalifikacyjne, już teraz jeździmy niczym po torze gokartowym, ciągle na kogoś trafiamy. Istnieje obawa o bezpieczeństwo”.

„Nie mamy logistyki, pozwalającej na dodanie jedenastego zespołu. Tutaj na Silverstone możemy pomieścić ludzi z Hollywood [wraz z fikcyjnym zespołem APX GP na potrzeby filmu], ale na innych torach nie możemy już tego zrobić. Mamy też takich ludzi jak z Audi, a ostatnio także fundusz venture capital [w Alpine] kupuje zespół F1 za znacznie wyższe wyceny”.

„Wszystko to składa się na obraz, który FIA i FOM muszą ocenić. Jak powiedziałem wcześniej, jeśli zespół może przyczynić się do pozytywnego rozwoju Formuły 1 w sposób, w jaki inne zespoły robiły to przez wiele lat, cierpiały przez wiele lat, to owszem, musimy się temu przyjrzeć”.

Źródło: Konferencja prasowa szefów zespołów F1 na Silverstone

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze