Problemy na początku FP1, Nico Hülkenberg na czele

Weekend wyścigowy w Rosji rozpoczął się bardzo nietypowo. Pierwsza sesja treningowa została opóźniona o pół godziny, z powodu pojawienia się na torze plam oleju, które musiały zostać dokładnie usunięte. Ostatecznie, krótszy, bo tylko godzinny trening wygrał Nico Hülkenberg, za którym uplasowali się: Nico Rosberg (+0,052 s) i Sebastian Vettel (+0,631 s).

Soczi przywitało kierowców zachmurzonym niebem. Temperatura powietrza wynosiła 18º, a temperatura toru – 24º.

Z boksów jako pierwszy wyjechał Marcus Ericsson, do którego zaraz dołączył Fernando Alonso, a potem cała reszta stawki. Sebastian Vettel był bardzo niezadowolony z warunków na torze, o czym od razu poinformował swojego inżyniera wyścigowego.

15 minut od rozpoczęcia sesji żaden z kierowców nie wykręcił okrążenia pomiarowego. Wreszcie jako pierwszy całą pętlę toru przejechał Fernando Alonso, który uzyskał czas 2:00.736. Nie był to koniec przejazdów Hiszpana. Na drugim okrążeniu Alonso poprawił się o ponad cztery sekundy, a na następnym – o kolejne trzy. Pozostali kierowcy przez cały ten czas wyjeżdżali zaledwie na jedno okrążenie, po czym wracali do boksów. Wreszcie do Hiszpana dołączył Marcus Ericsson, jednak jego czas był o ponad 5 sekund gorszy od czasu Fernando Alonso. Szwed stopniowo się poprawiał i ostatecznie tracił do kierowcy McLarena zaledwie 0,4 s. 20 minut przed końcem sesji do wspomnianej dwójki dołączył Jenson Button, który uplasował się na 3. pozycji (+1,9 s). Na kolejnym okrążeniu Brytyjczyk znacznie się poprawił i wskoczył na pierwsze miejsce, uzyskując czas lepszy o prawie 3 sekundy od Fernando Alonso.

Tuż przed końcem sesji pozostali kierowcy zdecydowali się wreszcie na wyjazd z boksów i wykręcenie pomiarowych okrążeń. Z bardzo dobrej strony pokazał się Valtteri Bottas, który z rekordami w pierwszym i drugim sektorze wskoczył na pierwsze miejsce, z przewagą 0,67 s nad drugim Pérezem. Wkrótce jednak jego czas o ponad sekundę poprawił Nico Hülkenberg, którego za chwilę z pierwszego miejsca zepchnął Sebastian Vettel.

Pod koniec małą przygodę zaliczył Kimi Räikkönen, który obrócił się w zakręcie numer 8.

Do końca sesji następowały ciągłe przetasowania w stawce i ostatecznie na pierwszej pozycji uplasował się Hülkenberg, który wyprzedził Rosberga i Vettela.