Arabia Saudyjska prezentuje tor Qiddiya Speed Park

Saudyjczycy zaprezentowali rendery nowego toru, zaprojektowanego przez byłego kierowcę F1 Alexa Wurza i znanego projektanta torów m.in. dla królowej motorsportu Hermanna Tilke. Ma zastąpić dobrze znany tor w Dżuddzie, któremu w 2027 roku kończy się obecny kontrakt.

Centralnym punktem okrążenia, złożonego z 21 zakrętów i o różnicy wzniesień na poziomie 108 metrów,  jest tzw. Blade – oświetlony diodami LED zakręt, który znajduje się aż 70 metrów nad ziemią, co jest pierwszym tego typu zabiegiem na torze Formuły 1 w historii. Według zapewnień promotorów tor Qiddiya Speed Park ma łączyć w sobie zalety stałych torów, jak i nitek ulicznych, dlatego obejmuje wiele konfiguracji oraz zarówno szybkie, jak i wolne sekcje. 

Abdullah Aldawood, dyrektor zarządzający Qiddiya Investment Company, powiedział: „Tor Speed Park będzie prawdziwym ucieleśnieniem filozofii Qiddiya's power of play i pozycjonuje Qiddiya City jako dom saudyjskich sportów motorowych oraz jeden z wiodących obiektów sportów motorowych na świecie. Odwiedzający i widzowie będą mogli doświadczyć jednego z najbardziej wyjątkowych wyścigów na świecie dzięki pionierskiemu torowi, który będzie gotowy na organizację największych wydarzeń sportów motorowych”.

Zgodnie z materiałami prasowymi tradycyjne trybuny dla fanów zostaną zastąpione „wieloma punktami widokowymi i tarasami widokowymi”. W obiekcie znajdzie się również miejsce dla muzyki i kolejka górska Six Flags, która będzie przebiegać równolegle do toru. Kompleks znajduje się w odległości 30 mil od stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu.

Źródło: motorsport.com

Galeria:

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze